Gece görüş özellikli iha kullanılarak tarım alanlarının yabani hayvan zararlarına karşı korunması
Protection against wildlife animal damages of agricultural fields by using night visible features
  1. Tez No: 579323
  2. Yazar: MURAT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişen teknolojik imkânlar insanoğlunun hayatını her aşamada kolaylaştırmaktadır. Özellikle arama-kurtarma, keşif gibi birçok alanda kullanılan İnsansız hava araçları gün geçtikçe hayatımıza biraz daha girmektedir. Bu araçların üzerine ilave edilen ekipmanlar sayesinde, istenilen işlemler hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İHA'ların ilk çıkış noktası askeri kayıpların en aza indirilmesi ve düşman hatlarının gözetlenmesi olsa da zamanla bu teknoloji insanlığın diğer ihtiyaçlarına da hitap etmeye başlamıştır. Artık, arazilerde topografik ölçümler, koordinatlı ortofotolar, sel ve taşkın zararları ile tarım alanlarında verim ölçümü gibi birçok işlem bu araçlar ve onların üzerine yerleştirilen ileri teknolojiye sahip ekipmanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu noktada, yoğun uğraşlarla ekim, dikim, gübreleme ve sulama yapılan arazilerin yabani hayvan ya da art niyetli kişilerin saldırılarından korunması dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. v Bu tip olumsuzluklara çözüm bulmak adına bu çalışmada tarım arazilerini yabani hayvanlar ve zarar verebilecek kişilerden korumak için gece görüş sistemiyle donatılmış bir İHA tasarımı amaçlanmıştır. Bu çalışmada bir eylem kamerası özel işlemlere tabi tutulmuş ve multispektral dalga boylarındaki ışınları algılayabilecek hale getirilmiştir. Dönüştürülen kamera IR (Infra-red) aydınlatma devreleriyle desteklendikten sonra elde edilen gecegörüş sistemi ile 90x120cm ölçülerinde üzerinde“H”harfi olan bir hedefin hem karadan hemde bir IHA üzerine yerleştirilerek havadan 4'er metre mesafelerde görüntüleri alınmıştır. Alınan görüntüler özel yazılımlar aracılığıyla histogram analizlerine tabi tutulmuş ve elde edilen veriler ışığında ilk 4 metreden alınan görüntü %100 netlik olarak referanslanmış olup sonraki görüntü verileri orantılanmak suretiyle kameranın görüntüleme menzilinin 24 metre olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancing technological opportunities has made the life of human being easier at each phase. Unmanned aerial vehicles (UAV) used in several areas such as search-rescue and exploration are taking part more in our lives day by day. Required operations are carried out fast and efficiently through the equipment added on these vehicles. While the purpose of commencement of UAV's usage is in order to minimize military loses and spy enemy borders, this technology has begun to meet the further needs of humanity. Now, various field activities like topographic measurements, orto-photos with spatial geo-referenced, flood and overflood damages measurements and yield measurement in agricultural fields are conducting through these vehicles and high-tech items attached on them. In this regard, against damages of wild animals or people with bad intention, being aware of the protection of the land where is sowed, planted, fertilized and irrigated with intensive endeavour is another crucial issue. vii In addition to activity fields listed above, it is crucial to be aware of the protection of the land against animal damage at agricultural sectors that UAVs are being used widely.To find solution to these types of negativities, this study aims to design an UAV equipped with night vision system to protect agricultural lands against wild animals and people to be able to damage. In this study, an action camera has been subjected to special processes and is able to detect the multi-spectral wavelengths rays. Following the conversion of camera supported by the IR (Infra-Red) lighting circuits, images of a target written“H”in dimension of 90x120cm have been taken from ground using the night vision system. Also, aerial photos of the target have been taken in distance of 4 meters above the ground using a UAV with this night system attached. The photos taken had been subjected to histogram analysis through particular software. In the light of the data obtained, the photos taken from 4 meters above the ground had 100% image definition as reference. Then, the display range of camera has been defined as 24 meters by proportional to the next image data