Deney ve eğitim amaçlı yüksek irtifa ecubesat küp uydusu
The high-altitude ecubesat cube satellite for experimental and educational purposes
- Tez No: 895631
- Danışmanlar: PROF. ALİM RÜSTEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uydu Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez kapsamında geri dönüştürülmüş plastik malzemeleri kullanarak yüksek irtifa ECubeSat küp uydu modeli tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçladım. ECubeSat akademik ve profesyonel amaçlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasının gerekçesi, ekosistemlerdeki kirliliği azaltmak ve bu tür projelerde plastik atık kullanımını teşvik etmektir. ECubeSat, çok çeşitli bilimsel ve mühendislik deneylerine uygun, 3 km ve 40 km yüksek irtifalarda çalışmak üzere tasarlanmış bir küp uydu prototipidir. Uydu, iletişim, antenler, EPS, mikrodenetleyiciler, sensörler, kameralar, hava balonları ve paraşütler dahil olmak üzere verimli çalışmayı ve veri toplamayı sağlayacak çeşitli sistemlere sahiptir. ECubeSat'ın tasarımı ve geliştirilmesi AutoCAD Fusion 360 tasarım programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bu makale, ECubeSat'ın tasarımında ve geliştirilmesinde kullanılan malzeme ve yöntemlere, tasarım ve analizin bulgularına, sonuçların çıkarımlarına ve sonuca ayrıntılı bir genel bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I aimed to design and develop the high-altitude ECubeSat Cube Satellite (CubeSat) model using recycled plastic materials. ECubeSat is designed to be used for experimental and educational purposes. The rationale for using recycled materials is to reduce pollution in ecosystems and encourage the use of plastic waste in such projects. ECubeSat is a CubeSat prototype designed to operate at high altitudes of 3 km and 40 km, suitable for a wide range of scientific and engineering experiments. The satellite has various systems that will enable efficient operation and data collection, including communications, antennas, EPS, microcontrollers, sensors, cameras, weather balloons and parachutes. The design and development of ECubeSat was carried out using the AutoCAD Fusion 360 design program. This article provides a detailed overview of the materials and methods used in the design and development of ECubeSat, the findings of the design and analysis, the implications of the results, and the conclusion.