İnternet tabanlı gnss veri değerlendirme yazılımları ile farklı konfigürasyonlara göre elde edilen sonuçların istatistiksel incelenmesi
Statistical analysis of the results obtained with internet based gnss data evaluation software according to different configurations
- Tez No: 895647
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çevrimiçi GNSS (Küresel Konumlama Uydusu Sistemi) değerlendirme hizmetleri, kullanıcılarına hızlı bir şekilde yüksek hassasiyetli konum bilgisi sağlamak için tasarlanmıştır. Bu servisler, kısa sürede kullanıcıların hassas koordinatlarına erişimini sağlar. Bu tez, GNSS (Global Navigation Satellite System) verilerinin analizi üzerine odaklanarak web tabanlı değerlendirme servisleri ile Precise Point Positioning (PPP) teknolojisinin birleşimini incelemektedir. Çalışma, farklı uydu konfigürasyonları, farklı efemeris verileri, farklı veri kayıt süreleri, farklı hava koşulları, deprem öncesi ve sonrası dönemlerde gerçekleştirilen değerlendirmeleri içeren geniş bir veri kümesi üzerinde temellendirilmiştir. PPP teknolojisi, GNSS verilerini yüksek hassasiyetli bir şekilde konumlama amacıyla kullanılmıştır. Ardından SPSS yazılımı kullanılarak elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş, farklı parametrelerin sonuçlar üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu çalışmada, web tabanlı değerlendirme servislerinin GNSS verilerinin işlenmesi ve hassas konumlama konusunda etkili bir yöntem olduğu; uydu konfigürasyonları, efemeris verileri, veri kayıt süreleri, hava koşulları ve tektonik hareketler gibi farklı parametrelerin sonuçlar üzerinde belirgin etkilere sahip olduğu ayrıca PPP teknolojisinin GNSS verilerinin yüksek hassasiyetle işlenmesi için güçlü bir araç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Online GNSS (Global Positioning Satellite System) evaluation services are designed to quickly provide users with high-precision location information. These services provide users with access to precise coordinates in a short time. This thesis investigates the combination of web-based evaluation services and Precise Point Positioning (PPP) technology, focusing on the analysis of GNSS (Global Navigation Satellite System) data. The study is based on a large dataset including different satellite configurations, different ephemeris data, different data recording times, different weather conditions, and evaluations performed before and after earthquakes. PPP technology was used to position GNSS data with high accuracy. The results were then statistically evaluated using SPSS software and the impact of different parameters on the results was analyzed. In this study, it was found that web-based evaluation services are an effective method for GNSS data processing and precise positioning; different parameters such as satellite configurations, ephemeris data, data recording times, weather conditions and tectonic movements have significant effects on the results, and PPP technology is a powerful tool for high-precision processing of GNSS data.