Sonlu elemanlar yöntemi ile Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey yerleşkesinin şev stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of slope stability of Hakkari Universty Zeynel Bey campus by finite element method
- Tez No: 895646
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesinde kritik olduğu düşünülen şev üzerinde çalışma yürütülmüştür. Çalışma bölgesinde önceden sıklıkla şev yenilmeleri meydana gelmiştir. Yerleşkenin zemin yapısı genel olarak benzerdir. Bu sebepten dolayı sondaj verilerine göre en kritik şev seçilip şev yapısı ile ilgili genel değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada, arazi ve laboratuvar çalışmalarından elde edilen veriler Plaxis 2D programına işlenmiştir. Öncelikle arazi mevcut durumu sonlu elemanlar yöntemi ile simüle edilmiştir. Şev duraylılığı açısından zemin parametreleri incelenmiş olup kritik durumlar belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda şev duraylılığı güvenlik faktörü, kritik değerin üstünde çıkmış olsa da yakın bir değer elde edilmiştir. Şevin dayanım parametrelerinde küçük değişiklikler yapıldığında ise güvenlik faktörü kritik değerin altında çıkmış olup gerekli önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study was carried out on the slope that is thought to be critical in Hakkari University Zeynel Bey Campus. Slope failures occured frequently in the study area. The ground structure of the region is generally similar. For this reason, the most critical slope was selected according to the drilling data and evaluations were made regarding the slope structure. In the study, data obtained from field and laboratory studies were processed into the Plaxis 2D program. First of all, the current state of the land was simulated with the finite element method. Soil parameters were examined in terms of slope stability and critical situations were determined. As a result of the analysis, although the slope stability safety factor was above the critical values, a value close to it was obtained. For small changes in strength of the slope, the safety factor is taken below the critical value and the necessary precautions are recommended.