'Chandler' ceviz çeşidinin döllenme biyolojisi üzerine GA3 uygulamalarının etkileri
Effects of GA3 applications on the fertilization biology of 'chandler' walnut variety
  1. Tez No: 895671
  2. Yazar: ŞERİFE AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada 'Chandler' ceviz çeşidinin döllenme biyolojisi (tomurcuk, çiçek, çiçek oluşumu ve çiçeklenme) üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında 'Chandler' ceviz çeşidi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Kış dinlenme döneminde ve çiçeklenme öncesinde 200 ppm dozunda gibberellik asit (GA3) uygulanmıştır. Ağaçlara uygulanan GA3' ün yapılan istatiksel gözlemler sonucunda kedicik sayısına, kedicik boyuna ve erkek çiçek sayısına etki ettiği tespit edilmiştir. Çiçek tozu çimlenme oranları in vitro ortamda petri agar yöntemi ile 50, 100, 200 ppm GA3 ilavesi ile tespit edilmiştir. GA3 uygulamasının ortalama çimlenmiş polen oranı %9,84 tür. Kontrol uygulamasının ortalama çimlenmiş polen oranı %23,61 olarak sonuçlanmıştır. Besin ortamı hazırlanıp çiçek tozu çimlendirme testi uygulanmıştır. Çimlenme oranında kullanılan 20 g sakkarozun önemli ve canlılık testinde kullanılan Asetik Orcein'in etkili olduğu sonucuna varılmıştır. 'Chandler' ceviz çeşidi elverişli koşullar sağlandığında yüksek verim alınmaktadır. Sıcak ve soğuk koşullara oldukça dayanıklılığı gözlenmiştir. Cevizlerde döllenme biyolojisinde birçok sorunla mücadele verilmektedir. Cevizlerde dişi ve erkek çiçekler farklı zamanda olgunlaşmaktadır. Çalışmanın sonucunda 'Chandler' ceviz çeşidindeki döllenme biyolojisinde gözlenen sorunları çözmek için erkek ve dişi çiçeklerinin açma zamanları dikkate alınarak çiçeklenme zamanları aynı olan çeşitler ile birlikte bahçe tesisinde gerçekleşmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the factors affecting the pollination biology (bud, flower, flower formation, and blooming) of the 'Chandler' walnut variety. The research was conducted on 'Chandler' walnut trees in the experimental field of the Department of Horticulture at Çanakkale Onsekiz Mart University. Gibberellic acid (GA3) at a concentration of 200 ppm was applied during the winter dormancy period and before blooming. Statistical observations showed that GA3 application affected the number of catkins, catkin length, and the number of male flowers. The pollen germination rates were determined in vitro using the petri agar method with the addition of 50, 100, and 200 ppm GA3. The average germinated pollen rate with GA3 application was 9.84%, while the control group's average germinated pollen rate was 23.61%. A nutrient medium was prepared, and a pollen germination test was applied. It was concluded that 20 g of sucrose significantly affected the germination rate, and Acetic Orcein used in the viability test was effective. The 'Chandler' walnut variety can produce high yields under favorable conditions and has been observed to be quite resistant to both hot and cold conditions. However, several challenges arise in the pollination biology of walnuts. One of the main issues is that male and female flowers mature at different times. To address the problems observed in the pollination biology of the 'Chandler' walnut variety, it is recommended to establish orchards with varieties that have the same flowering time as the male and female flowers of 'Chandler'. These insights will be valuable for your academic presentation, especially when focusing on experimental results and practical applications of the recommendations.