Uluslararası lisans öğrencilerinin üniversite aidiyeti (Sosyal kabul ve sosyal dışlanma) ile akademik başarısı arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı ve düzenleyici rolü
Relationship between university belonging (Social acceptance and social exclusion) and academic success of international undergraduate students: Mediating and moderating role of cognitive flexibility
  1. Tez No: 895670
  2. Yazar: BAHAR TUKANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİRE ELİF KUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma uluslararası lisans öğrencilerinin üniversite aidiyeti (sosyal kabul ve sosyal dışlanma) ve akademik başarı arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı ve düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma grubunu Ankara'da bulunan üç devlet ve üç vakıf üniversitesinin farklı bölümlerine kayıtlı olan 423 (212 kadın, 211 erkek) uluslararası lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi formu, Üniversite Aidiyeti Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Bağımsız Örneklem T-testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve bilişsel esnekliğin aracı ve düzenleyici rolünü incelemek adına Process Macro eklentisi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, uluslararası lisans öğrencilerinin üniversite aidiyeti ve bilişsel esneklik düzeylerinin cinsiyete göre farklılaştığı ve erkeklerin kadınlara göre daha yüksek üniversite aidiyeti ve bilişsel esneklik düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte incelenen değişkenler arasında sadece yaş değişkeninin akademik başarı ile ilişkisi olduğu bulunmuştur. Aracılık ve düzenleyicilik analizleri sonucunda, üniversite aidiyeti ve akademik başarı arasında ilişkide bilişsel esnekliğin aracı ve düzenleyici rolü saptanmamıştır. Öğrencilerin üniversite aidiyetini etkileyebileceği düşünülen düşünce ve davranışları kişisel bilgi formundan elde edilen yanıtlar ile akademik başarılarına göre incelenmiş ve akademik not ortalaması daha yüksek olan katılımcıların sınıf arkadaşlarıyla daha fazla akademik alışveriş yaptığı, çevrelerinde ağırlıklı olarak hem yerel hem de kendi ülke vatandaşlarının bulunduğu ve kendilerini üniversitede daha sosyal değerlendirdiği görülmüştür. Öğrenciler üniversiteye aidiyetlerini etkileyen diğer faktörlerin kampüs konumu, maddi problemler ve dil bilgisinden kaynaklı sorunlar, karşılaştıkları önyargılar ve üniversite kampüsünde yetersiz sosyal aktiviteler olduğunu belirtmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmış ve üniversitelere yönelik uygulama önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating and moderating role of cognitive flexibility in the relationship between university belongingness (social acceptance and social exclusion) and academic achievement of international undergraduate students. The study group consists of 423 international undergraduate students (212 females, 211 males) enrolled in different departments of three state and three foundation universities in Ankara. Data were collected using the Personal Information form, University Belonging Scale and Cognitive Flexibility Inventory. Independent Sample T-test, Pearson Correlation were used to analyze the data obtained, and the mediating and moderating role of cognitive flexibility was analyzed with Process Macro. As a result of the analysis, it was seen that the university belonging and cognitive flexibility levels of international undergraduate students differ according to gender and men have higher university belongingness and cognitive flexibility level than women . However, among the variables examined, only the age variable was found to be related to academic success. As a result of the mediation and moderation analyses, the mediating and moderating role of cognitive flexibility in the relationship between university belonging and academic success was not determined. Factors potentially influencing students' sense of belonging to their university have been examined based on responses from personal information forms and their academic performance. It was observed that participants with higher academic averages engaged more in academic exchanges with their classmates, were surrounded predominantly by local and fellow country nationals, and perceived themselves as more socially integrated within the university. Students also identified additional factors affecting their sense of belonging, including campus location, financial issues, language-related problems, encountered prejudices, and insufficient social activities on campus. The results have been discussed in the context of existing literature, and recommendations for university practices as well as suggestions for future research for researchers have been provided.