Sporda zenofobi
Xenophobia in sports
  1. Tez No: 895737
  2. Yazar: FAHRİYE ESRA BAŞYİĞİT GÖNENDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Tarih, Sociology, Sports, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Zenofobi tarihsel olarak ele alındığında kavramın Antik Yunan dönemine kadar gittiği görülmektedir. Ortaya çıktığı dönemden önemi artarak günümüze kadar gelmiştir. Zenofobi sadece ırksal veya etnik kökene karşı bir düşmanlık/korku değil kendinden farklı olana karşı bir olumsuz tutumdur. Zenofobik tutum ve davranışların sebeplerinin ve sonuçlarının incelenmesi sporun birleştirici gücünü etkilemesinden dolayı oldukça önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı milli sporcuların farklı değişkenler bağlamında zenofobik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın verileri, nicel araştırma teknikleriyle Google form üzerinden toplamıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve Zenofobi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler elektronik form olarak Google formlar üzerinden toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 23 paket programı ile yapılmıştır. Ölçek verilerinde hatalı verilerin olup olmadığı kontrol edilmiştir. Normallik testi sonucu çarpıklık ve basıklık değerlerinin ± 1,5 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Bu bilgiden hareketle çalışmanın verilerinin normal dağılım gösterdiği görülmektedir. Bu bağlamda parametrik testler uygulanmış olup, ikili değişkenler için bağımsız t testi, üç veya daha fazla olan değişkenler için ANOVA testi kullanılmıştır. Farklılığın ortaya konulabilmesi için LSD testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların genel anlamda zenofobi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Buna göre araştırmaya katılan milli sporcuların yaş, eğitim, aylık gelir, aile aylık gelir, anne eğitim, baba eğitim, dindarlık değişkenlerine göre zenofobi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Araştırmada elde edilen bulgular alan yazındaki benzer çalışmaların bulguları ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar günümüz sorunlarından olan mülteci sorunlarına spor perspektifinden bir pencere açması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir. Mülteci sorununun ülkemizde spor alanında nasıl algılandığı ve bunun sebeplerinin incelenmesi, spor bilimleri alanında bu konudaki eksiliği gidermesi ve alana katkı yapma hususunda önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When zenophobia is considered historically, it is seen that the concept goes back to the Ancient Greek period. Its importance has increased from the period it emerged and has continued to the present day. Zenophobia is not only a hostility/fear towards racial or ethnic origin, but also a negative attitude towards those who are different from oneself. Examining the causes and consequences of xenophobic attitudes and behaviors is very important because it affects the unifying power of sport. The aim of this study is to examine the xenophobic attitudes of national athletes in the context of different variables. The data of the study were collected through Google form with quantitative research techniques. Personal Information Form and Xenophobia Scale were used in the study. Data were collected through Google forms as electronic forms. Statistical analysis of the study was conducted with SPSS 23 package program. It was checked whether there were erroneous data in the scale data. As a result of the normality test, it was determined that the skewness and kurtosis values were within ± 1.5. Based on this information, it is seen that the data of the study show normal distribution. In this context, parametric tests were applied and independent t-test was used for binary variables and ANOVA test was used for three or more variables. LSD test was applied to reveal the difference. It was seen that the xenophobia levels of the athletes participating in the study were high in general. Accordingly, it was determined that there was a statistically significant relationship between the xenophobia levels of the national athletes participating in the study according to age, education, monthly income, family monthly income, mother education, father education, religiosity variables (p0,05). The findings obtained in the study were compared with the findings of similar studies in the literature. The results obtained in the research are considered to be important in terms of opening a window from the perspective of sports to refugee problems, which is one of today's problems. Examining how the refugee problem is perceived in the field of sport in our country and the reasons for this is considered important in terms of eliminating the deficiency in the field of sport sciences and contributing to the field.