PSG-Başakşehir UEFA Şampiyonlar Ligi maçında yaşanan ırkçılığın Türk medyasına tezahürü
The manifestation of racism in the PSG-Başakşehir UEFA Champions League match to the Turkish media
  1. Tez No: 872652
  2. Yazar: ALİ KEMAL AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Irkçılık, geçmişten günümüze tüm dünya için büyük bir sorun haline gelmiştir. Sporda görülen ırkçılığın alan yazında farklı disiplinler tarafından çalışıldığı gözlenmiştir. Irkçılık, nefret söylemleri; ayrımcılık; zenofobi ve ötekileştirme gibi tanımlarla aynı düzlemde tartışılmaktadır. Irkçılık birçok alanda olumsuzluklarıyla boy gösterirken spor alanında da birçok kez ortaya çıkmıştır. Irkçılıkla alakalı birçok ülkede cezai yaptırımlar söz konusu olmasıyla beraber hukuk alanında suç olarak kabul edilmektedir. Özellikle futbol müsabakalarında siyahi futbolcular ırkçılığa maruz kalmışlardır. UEFA'nın 'NO TO RACISM' sloganıyla karşı çıktığı ırkçılık futbolda dünyanın çeşitli futbol müsabakalarında görülmektedir. Bu bağlamda spor alanlarında yaşanan ırkçılığın araştırılması önem arz etmektedir. Geçmişten günümüze sayısız futbol müsabakasında yaşanan ırkçılık olaylarından birisi de PSG-Başakşehir Şampiyonlar Ligi maçı sırasında ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı 8 Aralık 2020 tarihinde Psg-Başakşehir Futbol Kulübü arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi futbol maçında Başakşehir Kulübü yardımcı antrenörü olan Pierre Webo'ya maçın Romanya asıllı 4. hakemi tarafından söylenen ''Negro'' (zenci) ırkçı söyleminin Türkiye'deki geleneksel ve dijital medyadaki yansımalarını incelemektir. Türk medyasında ortaya çıkan haberler, atılan başlıklar, sosyal medya ortamında yapılan paylaşımlar ve söylemlerden hareketle araştırma konusuna ilişkin durumlar incelenerek çıkarımlarda bulunulmuştur. Çalışmanın temel araştırma sorusu PSG-Başakşehir UEFA Şampiyonlar Ligi maçında yaşanan ırkçılığın Türk medyasına nasıl yansıdığıyla ilgilidir. Araştırmada elde edilen verilere ışığında; yaşanan ırkçılık olayı Türk medyasında büyük yankı uyandırmış ve sert bir dil kullanıldığı gözlenmiştir. Sosyal medyada olayın hemen sonrasında taraflı olarak destek gösterilmiş ve konunun güncelliğinin korunması sağlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Racism has become a big problem for the whole world from past to present. It has been observed that racism in sports has been studied by different disciplines in the literature. Racism, hate speech; discrimination; It is discussed on the same plane as definitions such as xenophobia and marginalization. While racism manifests itself in many areas with its negativities, it has also emerged many times in the field of sports. Although there are criminal sanctions in many countries regarding racism, it is considered a crime in the field of law. Black football players have been exposed to racism, especially in football competitions. Racism, which UEFA opposes with the slogan 'NO TO RACISM', is seen in various football competitions around the world. In this context, it is important to investigate racism in sports fields. One of the racism incidents that have occurred in countless football competitions from past to present occurred during the PSG-Başakşehir Champions League match. The aim of this research is to investigate the traditional racist discourse of“Negro”(black) spoken by the 4th referee of Romanian origin to Pierre Webo, assistant coach of Başakşehir Club, in the UEFA Champions League football match played between Psg-Başakşehir Football Club on December 8, 2020. and to examine its reflections in digital media. Based on the news appearing in the Turkish media, headlines, posts and discourses on social media, the situations related to the research subject were examined and inferences were made. The main research question of the study is about how the racism experienced in the PSG-Başakşehir UEFA Champions League match is reflected in the Turkish media. In light of the data obtained in the research; The racism incident had a great impact in the Turkish media and harsh language was observed. Bilateral support was shown on social media immediately after the incident and the topic was kept up-to-date.