Üstel tipten fark denklem sistemlerinin kararlılık analizleri üzerine
Stability analysis of systems of exponential difference equations
  1. Tez No: 895754
  2. Yazar: MUSTAFA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YAZLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde yapılan çalışmalar beş ana bölümde sunulmuştur. Birinci bölümde kısa bir giriş yapılarak, fark denklemlerinin uygulama alanlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, üstel tipten fark denklem sistemleri ile ilgili literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Dahası, fark denklemleri ve fark denklem sistemleri ile ilgili genel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, a,b,c,d parametreleri ve x_(-1),x_0,y_(-1),y_0 başlangıç koşulları pozitif reel sabitler olmak üzere █(x_(n+1)=ax_n+by_(n-1) e^(-x_n ), 〖 y〗_(n+1)=cy_n+dx_(n-1) e^(-y_n ),n∈N_0, ) fark denklem sisteminin pozitif tek denge noktasının varlığı, sınırlılığı, direnci ve verilen denklem sisteminin pozitif çözümlerinin global çekimliliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde, a,b,c,d parametreleri ve x_(-1),x_0,y_(-1),y_0 başlangıç koşulları pozitif reel sabitler olmak üzere █(〖x_(n+1)=ay_n+bx_(n-1) e〗^(〖-y〗_n ), 〖y_(n+1)=cx_n+dy_(n-1) e〗^(〖-x〗_n ),n∈N_0, ) fark denklem sisteminin çözümlerinin asimptotik davranışı incelenmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies carried out in this thesis are presented in five main sections. In the first section, a short introduction is made and the application areas of difference equations are mentioned. In the second section, literature studies related to systems of difference equations of exponential type are given. In the third section, the existence of a unique positive equilibrium, the boundedness, persistence and global attractivity of the positive solutions of the following system of difference equations x_(n+1)=ax_n+by_(n-1) e^(-x_n ), 〖 y〗_(n+1)=cy_n+dx_(n-1) e^(-y_n ),n∈N_0, where a,b,c,d are positive constants and the initial values x_(-1),x_0,y_(-1),y_0 are positive numbers, are examined. In the fourth section, the asymptotic behaviour of the positive solutions of system of difference equations 〖x_(n+1)=ay_n+bx_(n-1) e〗^(〖-y〗_n ), 〖y_(n+1)=cx_n+dy_(n-1) e〗^(〖-x〗_n ),n∈N_0, where a,b,c,d are positive constants and the initial values x_(-1),x_0,y_(-1),y_0 are positive numbers, are studied. In the last section, the results and discussions are given.