11-14 yaş kadın hentbolcularda instabil zeminlerde yapılan çalışmaların dikey sıçrama ve sürate etkisi
The effect of exerci̇ses on unstable grounds on vertical jumping and speed i̇n female handball players aged 11-14
  1. Tez No: 895753
  2. Yazar: EMRE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada 11-14 yaşları arasındaki genç kadın hentbolculara uygulanan instabil zemin antrenmanlarının sürat ve dikey sıçrama üzerine olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya Kastamonu ili Merkez ilçede bir hentbol kulübünde düzenli antrenman yapan 20 katılımcı Çalışma Grubu (ÇG) olarak katılırken, yine aynı kulüpten 20 katılımcı Kontrol Grubunu (KG) oluşturmuştur. Çalışma grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün instabil zeminlerde antrenman programı ve rutin hentbol antrenmanı uygulanırken, kontrol grubu 8 hafta boyunca sadece rutin hentbol antrenmanlarına devam etmiştir. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS v.22 ve Statistica paket programları ile yapılmıştır. Grupların, grup içi karşılaştırılmasında Paired Samples (ikili eşleştirme) Analizi ve gruplar arası karşılaştırmalarda Independent Samples T Test uygulanmıştır. Grupların, gruplar arası karşılaştırmalarından elde edilen sonuçların farkları alınarak, sonuçlar tekrar değerlendirilip analizler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of unstable ground training on speed and vertical jump of young female handball players between the ages of 11-14. While 20 participants who trained regularly at a handball club in the central district of Kastamonu province participated in the study as the Study Group (WG), 20 participants from the same club participated as the Control Group (CG). While the study group was given a training program and routine handball training on unstable grounds 3 days a week for 8 weeks, the control group continued only routine handball training for 8 weeks. Statistical analyzes of the data were made with SPSS v.22 and Statistica package programs. Paired Samples Analysis was used for intra-group comparisons and Independent Samples T Test was used for inter-group comparisons. The differences of the results obtained from inter-group comparisons were taken, the results were re-evaluated and the analyzes were recorded.