SrTiO3 nanoboyutta adsorban kullanarak Pb(II)'nin dispersif katı faz mikro ekstraksiyonu
Dispersive solid phase microextraction of Pb(II) using SrTiO3 nanosized adsorbent
- Tez No: 895770
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TOKALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada SrTiO3 nanomalzemesi sentezlendi, karakterize edildi, su ve gıda örneklerinde kurşunun dispersif katı faz mikro ekstraksiyonu (D-KFμE) için ilk kez adsorban olarak kullanılmıştır. pH, adsorpsiyon ve elüsyon etkileşim süresi, elüent derişimi ve hacmi, numune hacmi ve ortak matriks iyonları gibi Pb (II)'nin D-KFμE' yi etkileyen analitik parametreler araştırılmıştır. Numune pH'ı 4, elüent derişimi/hacmi 2 mol L-1 HCl/3 mL ve numune hacmi 50 mL olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntemin adsorpsiyon süresi 30 saniye elüsyon süresi 2 dakika olarak bulunmuştur. Kurşun için D-KFμE' nin zenginleştirme faktörü (PF), gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 16.7, 2.90 ve 9.68 μg L-1 olarak elde edilmiştir. Yöntemin kesinliği, % RSD (n=7) gün içi tekrarlanabilirlik % 2.5 ve günler arası tekrarlanabilirlik % 2.9 olarak bulunmuştur. Pb(II) için uygulanan adsorpsiyon kapasitesi 15.4 mg g-1 olarak bulunmuştur. Tolere edilebilir yüksek matriks iyon konsantrasyonları elde edilmiştir. Deniz suyu, nehir suyu, kuyu suyu, baraj suyu, atık su ile yeşil mercimek, karabiber, ıspanak, marul, sumak, tam buğday unu ve karnabaharda eser kurşun derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile belirlenmiştir. Yöntem, NW-TMDA 54.6 Lake water, SPS WW1 Batch 121 Wastewater, NIST 1573a Tomato Leaves, ve BCR-482 Lichen sertifikalı referans maddelerin analizleri ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, SrTiO3 nanomaterial was synthesized, characterized and used for the first time as an adsorbent for dispersive solid phase microextraction (D-SPμE) of lead in water and food samples. Analytical parameters affecting the D-SPμE of Pb(II) such as pH, adsorption and elution contact times, eluent concentration and volume, sample volume and common matrix ions were investigated. Sample pH was 4, eluent concentration/volume was 2 mol L-1 HCl/3 mL and sample volume was 50 mL. The adsorption and elution time of the developed method was found to be 30 s and 2 min, respectively. The preconcentration factor (PF), limit of detection (LOD) and limit of determination (LOQ) of D-SPμE for lead were 16.7, 2.90 and 9.68 μg L-1, respectively. The intra-day and inter-day precision of the method as % RSD (n=7) was 2.5 % and 2.9 %, respectively. The adsorption capacity for Pb (II) was found to be 15.4 mg g-1. Tolerably high matrix ion concentrations were achieved. Trace lead concentrations in sea water, river water, well water, dam water, waste water, green lentils, black pepper, spinach, lettuce, sumac, whole wheat flour and cauliflower were determined by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). The method was validated by analysis of NW-TMDA 54.6 Lake water, SPS WW1 Batch 121 Wastewater, NIST 1573a Tomato Leaves, and BCR-482 Lichen certified reference materials