Gürün'ün sosyo-kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
The Socio-cultural structure of Gürün
  1. Tez No: 89579
  2. Yazar: İSHAK GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Religion, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırma Gürün'ün sosyokültürel yapısını içermektedir. Dört bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın giriş bölümünde araştırma metodu ve tekniklerinin yanı sıra teorik olarak sosyo kültürel yapı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Gürün'ün sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı başlığı altında ilçenin tarihi gelişimi, coğrafi ve demografik dağılımı, ekonomik durum, eğitim-öğretim durumu ile din eğitimi konuları verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Gürün ve çevresinde örf, adet ve inançlar üzerinde durulmuştur. Hayatın çeşitli safhaları başlığı altında, doğum, çocuk, düğün, evlenme, ölüm ve ölüyle ilgili inanışlar ve adetler işlenmiştir. Ayrıca bu bölümde Tabiatla ilgili inanışlar başlığı altında; cin, şeytan, ağaç, ateş, su, giyim-kuşam, avcılık, nazar,'ocak inancı, uğurlu ve uğursuz günler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Gürün'deki yatırlar, taş, kaya, dağ ve şifalı sulardan oluşan ziyaret yerleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi sunulmuştur. Dördüncü bölümde çalışmanın bir değerlendirilmesi yapılarak elde edilen dikkat çekici noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In short, our study is on the socio - cultural structure of Gürün. In the introduction of the study, whic we presented in. three parts, the socio-cultural structure of the town is concentrated the oreticlly along with the methods and techniques related to the study. In the first part it is tried to give information about the historical development of the town, and geographical and demographical dispersion, economic and aducational stuation, religious life under the title of“The socio economic and cultural structure of Gürün. In the secound part of the customs, traditions and believes inside and around Gürün are concentrated on some traditions ard believes like thouse of birth, child, marriage, and wedding, death and funerals are presented under the title of ”Believes Related to the Different Stages of life" in addition some other faiths about natural events, demon and devil, tree, fire, water, and the faiths related to clothes, hunting and evil eye, the belief of Ocak, lucky and unlucky days are concentrated on. In the third, the places to visit in Gürün including saints, mountains, stones and healing waters tried to be explained one by one. In the fourth Chapter the study was evaluated completely and important points were stressed.