Proses kontrol tekniklerinin SE-NA tekstilde bir uygulaması
An Application of process control techniques in SE-Na textile corporation
- Tez No: 89578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstatiksel Ptoses Kontrolunda kullanılan tekniklerden Pareto Analizi, Sebep - Sonuç diyagramı, Histogram, Kontrol Tablosu, Dağılım Diyagramı, Kusur Konsantrasyon Diyagramı, Kontrol Grafikleri ayrıntılı olarak açıklanmış ve bunların her biri ile ilgili olarak SE - NA Tekstil A.Ş. fabrikasında uygulamalar yapılmıştır. Üç bölümden oluşan bir çalışmanın, Birinci bölümde, kalitenin tarihi, önemi ve getirdikleri üzerinde durulmuş ve İstatiksel Proses Kontrolünün safhalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde yukarıda belirtilen yedi proses kontrol tekniği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, SE - NA Tekstil A.Ş. fabrikasının dokuma bölümünde proses kontrol tekniklerinin nasıl uygulanabileceği gösterilmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanarak prosesin işleyişi için bazı çözümler teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSRTRACT In this study, Pareto Analyze Analysis, Cause - Effect Diagram, Defect Concentration and Control Graphics which are used in Statistical Proces Control are investigated in detail and applications related with each of them are realized in SE - NA Textile Corparation. This study comprises of three sections. In the first section, history of quality, its importance and its effects are studied and Statistical Process Control phases are mentioned. In the second section, seven process control technique which are mentioned above are studied In the thirth section, it is shown that how process control techniques can be applied in the weaving department of SE - NA Textile Corparation and some solutions are proposed for running of the process interpreting of the results. ZC YÜKSEKÖ?RETİM &Ö1 W MKirMANTASYOW MSMM