Rusya – Ukrayna savaşı çerçevesinde dijital medyada enformasyon savaşı unsurlarının incelenmesi
An analysis of information warfare elements in digital media within the context of the Russia-Ukraine war
- Tez No: 895796
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, 18 Nisan 2022 tarihinde başlayan Rusya – Ukrayna arasındaki Donbas Muharebesi bağlamında 1 Mayıs 2022 – 30 Nisan 2024 tarih aralığı kapsamında dijital medya araçları aracılığıyla yürütülen enformasyon savaşı unsurlarını incelemektedir. Enformasyon savaşı, taraflar arasında enformasyon üstünlüğü elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bir dizi stratejik operasyonu kapsamaktadır. Bu bağlamda, dijital medya, propagandanın yayılması, dezenformasyonun oluşturulması ve siber saldırıların gerçekleştirilmesi için kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Dijital medyanın gözetim, yayım ve yıkım faaliyetleri çerçevesinde nasıl araçsallaştırıldığı analiz edilmektedir. Dijital medya, bugün enformasyonun toplanması, depolanması ve manipüle edilmesi süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Rusya – Ukrayna çatışması, dijital medyanın enformasyon savaşında konumunu ve etkin kullanımını ortaya koymak açısından önemli bir örnektir. Tez, tarafların dijital medyayı nasıl stratejik bir araç olarak kullandıklarını, bu araçların propaganda, dezenformasyon ve siber saldırılar gibi bilgi operasyonları için nasıl seferber edildiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijital medyanın istihbarat ve gözetim faaliyetleri açısından nasıl kullanıldığı da ele alınmıştır. Rusya ve Ukrayna, ulusal ve uluslararası düzeyde kendi perspektiflerini ve hedeflerini desteklemek için medya, sosyal medya ve diğer iletişim kanallarını kullanmışlardır. Dijital diplomasi, bu süreçte önemli bir rol oynamış, kamuoyunu şekillendirmek ve uluslararası toplum içinde destek veya tepki oluşturmak amacıyla stratejik olarak kullanılmıştır. Bu tez, Rusya – Ukrayna çatışması örneği üzerinden enformasyon savaşının dijital medya boyutunu kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gözetim, yayım ve yıkım faaliyetlerinin yanı sıra istihbarat ve kamu diplomasisi meselelerini de ele alarak, dijital medyanın enformasyon savaşındaki rolünü derinlemesine incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the elements of the information war conducted through digital media tools between May 1, 2022, and April 30, 2024, in the context of the Donbass Battle between Russia and Ukraine, which began on April 18, 2022. Information warfare encompasses a series of strategic operations carried out to gain informational superiority between the parties. In this context, digital media emerges as a critical tool for the dissemination of propaganda, the creation of disinformation, and the execution of cyber-attacks. The thesis analyzes how digital media is instrumentalized within the framework of surveillance, dissemination, and destruction activities. Today, digital media plays a significant role in the processes of collecting, storing, and manipulating information. The Russia-Ukraine conflict is an important example to reveal the position and effective use of digital media in information warfare. The thesis demonstrates how the parties have used digital media as a strategic tool and how these tools have been mobilized for information operations such as propaganda, disinformation, and cyber-attacks. Additionally, it addresses how digital media has been used in intelligence and surveillance activities. Russia and Ukraine have used media, social media, and other communication channels to support their perspectives and objectives at national and international levels. Digital diplomacy has played a crucial role in this process, being strategically used to shape public opinion and generate support or reaction within the international community. This thesis aims to comprehensively reveal the digital media dimension of information warfare through the example of the Russia-Ukraine conflict. By addressing issues such as surveillance, dissemination, and destruction activities as well as intelligence and public diplomacy, it deeply examines the role of digital media in information warfare.