A comparative study of Turkish company translators and interpreters in terms of occupational status parameters
Mesleki statü parametreleri açısından Türkiye'deki yazılı ve sözlü şirket çevirmenlerinin karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 895806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Antik dönemlerden beri icra edilmesine rağmen, yazılı ve sözlü çeviri günümüze kadar hala tamamen meslekleşmeyi başaramamıştır. Sonuç olarak, literatürdeki çalışmalar da sıklıkla yazılı ve sözlü çeviriden, saygı duyulan standartlardan ve tanınırlıktan yoksun, düşük statülü meslekler olarak bahsetmektedir. Ancak birçok çalışmanın da gösterdiği üzere yazılı ve sözlü çevirmenlerin mesleki statüleri çalıştıkları ortamlara göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda, bu tez Türkiye'deki yazılı ve sözlü şirket çevirmenlerin mesleki statülerini araştırmayı ve birbiri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi olarak, Özellik Teorisi (Trait Theory) kapsamında, Dam ve Zethsen'in öne sürdüğü dört mesleki statü parametreleri ( (i) Eğitim/Uzmanlık, (ii) Görünürlük, (iii) Gelir, (iv) Güç/Nüfuz ve sonradan eklenmiş İş Memnuniyeti) kullanılmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak, 10 yazılı şirket çevirmeni ve 10 sözlü şirket çevirmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların algılarını ve bireysel deneyimlerini analiz etmek için fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, sözlü şirket çevirmenlerinin, yazılı şirket çevirmenlerine kıyasla daha yüksek bir gelir kazandığını ve toplumda daha görünür olduklarını göstermiştir, bu da sözlü şirket çevirmenlerinin daha yüksek bir iş memnuniyetine sahip olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda, her iki çevirmen grubunun da, işyerinde bariz bir güç ve nüfuz eksikliğinden muzdarip olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, çalışma, sözlü şirket çevirmenlerinin daha yüksek bir eğitim geçmişine sahip olmasına rağmen iki grubun, eğitim ve uzmanlık konusundaki görüşlerinde kayda değer bir farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite being practiced since ancient times, the translation and interpreting professions have failed to achieve full professionalization around the world to this day. As a result, the studies in the literature often refer to translation and interpreting as low-status professions lacking respected standards and recognition. However, as demonstrated by many studies, the occupational status of translators and interpreters vary in accordance with their work environments. In this regard, the present thesis aims to investigate the occupational status of company translators and company interpreters in Turkey and compare the two professions. As its theoretical background, the study adopts the four occupational status parameters established by Dam and Zethsen within the scope of the Trait Theory, namely (i) education/expertise, (ii) visibility, (iii) income and (iv) power/influence as well as an additional parameter of (v) job satisfaction. As the data collection method, semi-structured interviews were conducted with 10 company translators and 10 company interpreters and the phenomenology method was adopted in order to analyze their perceptions and individual experiences. The results of the study show that company interpreters in Turkey earn a higher income and are more visible in society compared to company translators, which leads to an overall higher job satisfaction for the former. Additionally, both groups of practitioners suffer from a clear lack of power and influence in the workplace. Lastly, the study showed no notable differences between the two groups' perceptions on the importance of education/expertise despite the company interpreters' higher educational background.