İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme etkinlikleri kapsamında matematiksel yaratıcılıklarının incelenmesi
Investigation of mathematical creativity of primary school mathematics teacher candidates in the scope of mathematical modeling activities
  1. Tez No: 895840
  2. Yazar: ŞULE DOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma 28/10/2022 tarihli, E-10017888-302.99-315704 sayılı etik kurul onayının alınmasıyla uygulanmaya başlamıştır. Araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme etkinliklerindeki çözümleri ve hazırladıkları matematiksel modelleme etkinliğinin, yaratıcılığın akıcılık, esneklik, orijinallik ve aşamalılık alt boyutları bakımından incelenmesidir. Araştırmada bütünsel bir yaklaşım benimsenerek nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programındaki öğretmen adayları oluşturmaktadır. Değerlendirme öncesinde matematik öğretmen adaylarından oluşan ve Matematik Eğitiminde Modelleme dersini alan grup üzerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle yirmi öğrenci gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Bireysel olarak yaratıcılıklarını incelemek için tüm katılımcılara aynı modelleme etkinlikleri uygulanmıştır. Modelleme etkinlikleri sonrasında öğretmen adaylarından bireysel olarak modelleme etkinliği oluşturulması istenmiştir. Öğretmen adaylarına uygulanan ve sonrasında onların hazırlamış oldukları matematiksel modelleme etkinlikleri matematiksel yaratıcılık düzeyleri açısından değerlendirilmiştir. Matematiksel yaratıcılık düzeyleri değerlendirilirken İlköğretim Matematik öğretmen adaylarının üretmiş oldukları fikirlerin sayıca çokluğu ve hedefe göre ilerlemeleri (akıcılık), çözüme giderken alternatif geliştirmeleri (esneklik), özgün ve nadir çözümler getirmeleri (orijinallik), çözüm üretme sürecindeki fikirlerin birbiriyle ilişkili olması, var olanın hep bir adım ilerisine götürmesi (aşamalılık) alt boyutları ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının modelleme etkinliklerinde birbirinden farklı yaratıcılık alt boyutlarını sergiledikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarına uygulanan matematiksel modelleme etkinliklerinin tümünde akıcılık alt boyutunun diğer alt boyutlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Orijinallik alt boyutunda ise öğretmen adayları genel olarak yaratıcılık ve özgünlükten uzak tekdüze fikirlerle ilerlemişlerdir. İlköğretim Matematik öğretmen adaylarının hazırlamış oldukları matematiksel modelleme etkinlik problemlerinin değerlendirilmesinin sonucunda öğretmen adaylarının birçoğunun yaratıcılık bakımından orijinallik alt boyutuyla ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research started to be implemented with the approval of the ethics committee dated 28/10/2022 and numbered E-10017888-302.99-315704. The purpose of this study was to examine the solutions of pre-service elementary mathematics teachers in mathematical modeling activities and to investigate the creativity sub-dimensions of fluency, flexibility, originality, and elaboration in the mathematical modeling activities they prepared. A holistic approach was adopted in the study, and a case study, one of the qualitative research methods, was used. The participants of the study were pre-service teachers in the Elementary Mathematics Teaching program of a state university. Twenty students were selected from a group of pre-service mathematics teachers who took the Mathematics Education Modeling course through simple random sampling before the evaluation. The same modeling activities were applied to all participants individually to examine their creativity individually. After the modeling activities, pre-service teachers were asked to create individual modeling activities. The mathematical modeling activities applied to the pre-service teachers and the mathematical modeling activities they prepared were evaluated in terms of their levels of mathematical creativity. When evaluating the levels of mathematical creativity, the number and progress towards the goal of the ideas produced by the pre-service elementary mathematics teachers (fluency), their development of alternatives in reaching the solution (flexibility), their original and rare solutions (originality), and the relationship between the ideas in the solution-producing process, and the fact that they always take a step forward from the existing one (elaboration) were evaluated. As a result of the study, it was observed that pre-service teachers exhibited different creativity sub-dimensions in modeling activities. In addition, it was determined that the fluency sub-dimension was higher than the other sub-dimensions in all mathematical modeling activities applied to pre-service teachers. In the originality sub-dimension, on the other hand, pre-service teachers generally proceeded with monotonous ideas that were far from creativity and originality. As a result of the evaluation of the mathematical modeling activity problems prepared by pre-service elementary mathematics teachers, it was determined that most of the pre-service teachers stood out with the originality sub-dimension in terms of creativity.