2011 sonrası Batı Afrika'dan Türkiye'ye akan göç
West Africans migration to Turkey after 2011
  1. Tez No: 895842
  2. Yazar: MUSA ALIEU BILITY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BERKAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Türkiye'de bulunan Batı Afrikalı göçmenler ile ilgili yazılmıştır. çalışmamız 2011 ve sonrasında Batı Afrika ülkelerinden Türkiye'ye akan yoğun göç sürecine odaklanmaktadır. günümüzde uluslararası gündeminde öne çıkan en önemli sorunlardan biri olan göç, Batı Afrika ülkeleri geniş bir yer tutmaktadır. Bu bölgede ekonomik sorunlarla siyasi ve sosyal sebeplerden kaynaklanan şiddet olaylardan dolayı binlerce kişi göç etmek zorunda kalmıştır. Bu kişilerin çoğu Afrika'nın farklı ülkelerinde kalıcı ya da geçici süreliğine yerleşirken bir kısmı Kıta dışına çıkmıştır. Batı Afrika ülkelerinden kıtadışına yapılan göçler çoğunlukla ekonomik neden taşınmakta ve hedef Avrupa'ya varmaktır. Bu çalışmada 2011 yılından sonra artmış olan Batı Afrika-Türkiye göçlerin arka planında yatan nedenleri, bu göçmenlerin Türkiye'deki durumları ve gelecek için planları araştırmaktadır. Çalışmada İstanbul ve Bursa'da gerçekleşmiştir. Bu iki şehirde yaşayan Batı Afrikalı göçmenlerle yüz yüze ve derinlemesine görüşme yöntemi ile verir toplanarak durumlarında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written about West African migrants in Turkey. Our study focuses on the intensive migration process flowing from West African countries to Turkey in 2011 and onwards. Migration, which is one of the most important problems on the international agenda today, has a large place in West African countries. Thousands of people have been forced to migrate in this region due to economic problems and violence caused by political and social reasons. While most of these people settled permanently or temporarily in different countries of Africa, some of them left the continent. Migration from West African countries to the continent is mostly motivated by economic reasons and the goal is to reach Europe. This study investigates the reasons behind the increase in migration from West Africa to Turkey after 2011, the situation of these migrants in Turkey and their plans for the future. The study took place in Istanbul and Bursa. Face-to-face and in-depth interviews were conducted with West African migrants living in these two cities.