Akran öğretiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadeler konusunda matematik başarı ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of peer instruction on 8th grade students' mathematics achievement and attitudes towards expressions involving radicals
- Tez No: 895845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Fen ve Mühendislik Bilimleri Etik Kurulu'nun 02/11/2023 tarih ve E10017888-100-496290 sayılı kararı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, matematik öğretimindeki yapılandırmacı yaklaşımın bir bileşeni olan akran öğretiminin, sekizinci sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadeler konusundaki akademik başarılarına ve matematik tutumlarına etkisini araştırmaktadır. Araştırma bir devlet okulunda sekizinci sınıfta öğrenim gören 33 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 63 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubuna akran öğretimi uygulanırken kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi ile dersler anlatılmıştır. 4 hafta süren araştırmada kareköklü ifadeler testi ve matematik tutum ölçeği kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma, deney ve kontrol grupları arasında akademik başarılar ve matematik tutumları açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bulgular, akademik başarılar açısından deney ve kontrol grupları arasında belirgin bir fark bulunmadığını göstermektedir. Benzer şekilde, matematik tutumu açısından da her iki grupta da bir düşüş yaşandığı görülmüştür. Bu düşüş, sınav stresi ve öğrenciler arasındaki iletişim eksikliği gibi faktörlerle ilişkilendirilmektedir. Elde edilen bulguları derinlemesine incelemek için deney grubundaki öğrencilerin görüşlerinden faydalanılmış, farklı matematik öğretmenleri tarafından süreç izlenmiş ve araştırmacı tarafından günlük tutulmuştur. Öneriler arasında, öğretici akran sayısının artırılması, öğrenciler arasındaki iletişimin teşvik edilmesi ve sınıf ortamının gürültüsünün azaltılması için kişi sayılarının az olması gerektiği gibi stratejiler yer almaktadır. Araştırma sonuçları, akran öğretiminin etkili uygulanması için çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the decision of the Science and Engineering Sciences Ethics Committee dated 02/11/2023 and numbered E-10017888-100-496290. The purpose of this study is to investigate the effect of peer instruction, a component of the constructivist approach in mathematics teaching, on eighth grade students' academic achievement and mathematics attitudes towards square root expressions. The study was conducted with 63 eighth grade students (33 experimental group and 30 control group) in a public school. While peer teaching was applied to the experimental group, the control group was taught with the traditional teaching method. In the 4-week study, data were analyzed using the square root expressions test and mathematics attitude scale. The study aims to determine whether there is a significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement and math attitudes. The findings show that there is no significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement. Similarly, there was a decline in math attitude in both groups. This decline is attributed to factors such as exam stress and lack of communication between students. In order to analyze the findings in depth, the opinions of the students in the experimental group were used, the process was monitored by different mathematics teachers and a diary was kept by the researcher. Suggestions included strategies such as increasing the number of peer tutors, encouraging communication between students, and reducing the number of people in the classroom to reduce noise. The results of the study emphasize that various measures should be taken for the effective implementation of peer tutoring.