Whıstleblowıng kavramının aihm kararları ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the concept of whistleblowing within the framework of ecthr decisions and international regulations
- Tez No: 895856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde whistleblowing (ihbarcılık) kavramını kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, whistleblowingin tanımını yaparak ve önemini vurgulayarak başlar. Daha sonra, ihbarcılığın tarihsel gelişimi incelenir ve bu süreçteki önemli gelişmeler ele alınır. Whistleblowingin etik boyutları analiz edilerek, ihbarcıların rol ve sorumlulukları, ilgili etik ilkeler ve etik ile hukuki değerlendirmeler arasındaki bağlantı incelenir. Tezin ana bölümü, AİHM'nin whistleblowing ile ilgili kararlarını analiz eder. Guja v. Moldova, Heinisch v. Germany Halet v. Luxembourg ve Matúz v. Hungary gibi önemli davalar, AİHM'nin ihbarcıların korunması ve organizasyonların yasal çıkarlarının dengelenmesi konusundaki yaklaşımını ortaya koyar. Bu kararlar, ihbarcıların ifade özgürlüğü ve kamu yararının korunması açısından önemli emsaller oluşturur. Uluslararası düzeyde, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve OECD gibi kuruluşların ihbarcıların korunması ve etik davranışların teşvik edilmesi amacıyla geliştirdiği çerçeveler ve direktifler incelenir. Türkiye'deki ihbarcılık durumu değerlendirilir ve iyileştirilmesi gereken alanlar belirlenir. Araştırmanın metodolojisi, yasal metinler, içtihatlar ve ihbarcılık konusundaki akademik literatürün kapsamlı bir analizini içerir. Bu araştırma, whistleblowing ile ilgili karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri hakkında bir bakış açısı sağlar. Teknolojinin modern ihbarcılık uygulamaları üzerindeki etkisini gösterir. Tez, ihbarcıların korunmasını artırmak için pratik önerilerle son bulur. Bu öneriler arasında yasal çerçevelerin güncellenmesi, kamuoyu bilincinin artırılması ve destekleyici kurumsal mekanizmaların geliştirilmesi yer alır. Bu önlemler, toplumsal şeffaflık, hesap verebilirlik ve etik yönetişim kültürünü güçlendirmeye yönelik adımlar olarak öne çıkar. Bu araştırma, ihbarcılığın etik, hukuki ve pratik boyutlarına dair değerli bakış açıları sunarak, politika yapıcıları, hukuk profesyonellerini ve organizasyonları bilgilendirmeyi ve toplumsal yarar sağlamak amacıyla etik davranışları teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively evaluate the concept of whistleblowing within the framework of European Court of Human Rights (ECHR) judgments and international regulations. The research begins by defining whistleblowing and emphasizing its importance. Then, the historical development of whistleblowing is examined and important developments in this process are discussed. The ethical dimensions of whistleblowing are analyzed, examining the role and responsibilities of whistleblowers, the relevant ethical principles and the link between ethical and legal considerations. The main part of the thesis analyzes the ECtHR judgments on whistleblowing. Important cases such as Guja v. Moldova, Heinisch v. Germany Halet v. Luxembourg and Matúz v. Hungary illustrate the ECtHR's approach to whistleblower protection and balancing the legal interests of organizations. These judgments set important precedents for whistleblowers' freedom of expression and the protection of the public interest. At the international level, the frameworks and directives developed by organizations such as the United Nations, the European Union and the OECD to protect whistleblowers and promote ethical behavior are examined. The whistleblowing situation in Turkey is assessed and areas for improvement are identified. The methodology of the research includes a comprehensive analysis of legal texts, case law and academic literature on whistleblowing. This research provides a perspective on the challenges and solutions for whistleblowing. It shows the impact of technology on modern whistleblowing practices. The thesis concludes with practical recommendations to enhance whistleblower protection. These include updating legal frameworks, raising public awareness and developing supportive institutional mechanisms. These measures are steps towards strengthening a culture of societal transparency, accountability and ethical governance. By providing valuable perspectives on the ethical, legal and practical dimensions of whistleblowing, this research aims to inform policymakers, legal professionals and organizations, and to promote ethical behavior for social good.