Hücre dışı DNA izolasyonlarında belirli parametrelerin optimizasyonu
Optimization of certain parameters in extracellular DNA isolations
  1. Tez No: 895858
  2. Yazar: HACI MEHMET AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hücre dışı DNA (cfDNA), kan dolaşımında veya diğer vücut sıvılarında bulunan parçalanmış DNA moleküllerini ifade eden serbest DNA anlamına gelmektedir. Başta kanser olmak üzere, çeşitli durumlarda artmakla birlikte, anormal veya normal hücrelerden köken alabilmektedir. cfDNA'lar, hücrelerin programlanmış hücre ölümü (apoptoz) veya nekrozu sonucunda kan dolaşımına salınan kısa DNA parçalarından oluşmaktadır. Bu kısa DNA parçalarının vücut sıvılarında serbest halde dolaşması cfDNA analizi gerektiren yöntemler için kolayca erişilebilir olmalarını sağlamaktadır. cfDNA'lar çeşitli tıbbi uygulamalar için invaziv olmayan bir biyobelirteç olma potansiyeline sahiptir. Kabaca sıvı biyopsi olarak değerlendirilen cfDNA izolasyonları, zor ve riskli olan geleneksel doku biyopsilerine karşı güçlü bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. cfDNA analizi, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tespit etme ve izleme konusunda ve prenatal testlerdeki kromozomal anomali taramalarında umut vaat etmektedir. Bu sebeple, izolasyon verimlerinin arttırılması önem taşımaktadır. Bu tezde cfDNA izolasyonunun belirli basamakları optimize edilerek, izolasyon verimliliği spektrofotometrik ve florometrik teknikler ve otomatize elektroforez sistemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Extracellular DNA (ecDNA) refers to fragmented DNA molecules present in the bloodstream or other body fluids, known as cell- free DNA (cfDNA). While cfDNA levels can increase in various conditions, particularly in cancer, they can originate from both abnormal and normal cells. cfDNA consists of short DNA fragments released into the bloodstream as a result of programmed cell death (apoptosis) or necrosis. The free circulation of these short DNA fragments in body fluids makes them easily accessible for methods requiring cfDNA analysis. cfDNA has the potential to serve as a non-invasive biomarker for various medical applications. cfDNA isolations, roughly considered as liquid biopsies, are regarded as a powerful alternative to traditional tissue biopsies, which are challenging and risky. cfDNA analysis shows promise in detecting and monitoring various diseases, including cancer, as well as in chromosomal anomaly screening in prenatal testing. Therefore, improving isolation yields is of great importance. In this thesis, specific steps in cfDNA isolation were optimized, and the efficiency of the isolation was measured using spectrophotometric and fluorometric techniques, and automated electrophoresis system.