Genel işlem şartlarının çatışması
Battle of the forms
  1. Tez No: 895864
  2. Yazar: TOLGA CAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Borçlar Kanunumuzun 20. ve 25. maddeleri arasında düzenleme alanı bulan genel işlem şartları, hukukumuzda pek çok yönüyle ele alınmış, gündelik hayatta oldukça geniş bir uygulama alanına sahip sözleşme hükümleridir. Bununla birlikte, genel işlem şartları ile ilgili olarak Borçlar Kanunumuzda herhangi bir düzenlemeye kavuşmayan ve uygulamada çeşitli tartışmalara yol açan birtakım konular mevcuttur. Bu konuların en başında, sözleşmenin her iki tarafının da tacir olduğu sözleşmelerde yer alan genel işlem şartlarının birbirleriyle çatışması sorunu gelmektedir. Çalışmamızın konusunu, genel işlem şartlarının çatışması oluşturmaktadır. Önemle belirtmek gerekir ki, kanunlarımızda genel işlem şartlarının çatışması halinde uygulama alanı bulacak özel bir hüküm bulunmamakta ve hukukumuzda konunun ele alındığı bir karara da henüz rastlanmamaktadır. Amacımız, konuya ilişkin ileri sürülen çözüm önerileri ile bahse konu önerilerin çeşitli hukuk sistemlerindeki görünümünün irdelenmesi suretiyle, Türk hukukunda mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bir yanıt bulmaktan ibarettir.
Özet (Çeviri)
Standard terms, as outlined in Articles 20 and 25 of the Turkish Code of Obligations, are contractual provisions that have been thoroughly examined within Turkish legal framework and are widely used in everyday transactions. However, several issues related to standard terms remained unsolved in the Turkish Code of Obligations, leading to considerable practical debate. A particularly notable issue is the battle of the forms in contracts where the both parties are merchants. The subject of this study is battle of the forms. It should be remarked that that Turkish legal system lacks specific provisions for resolving such conflicts and there are no judicial precedents that address this matter. Our aim is to find an answer within the scope of existing Turkish legal regulations by examining proposals from the legal doctrine and their implementation across different legal systems and soft law frameworks.