Üst düzey yönetim değişikliklerinin finansal performansa etkisi
The effects of ceo changes on financial performance
- Tez No: 220163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Globalleşen dünyada özel sektörün artan rolü yeni rekabet şartlarının oluşmasına ve sermayenin kolayca dolaşımına ortam sağlamıştır. Geleneksel işletmelerde sermaye, yönetim ve mülkiyet tek kişiye aitken modern ekonomilerde yaşanan yönetim ve mülkiyet yapısındaki ayrışmalar büyük ve az sayıdaki hissedarların yerini çok sayıda küçük hisse sahiplerinin almasına neden olmuştur. Daha kompleks bir hale gelen organizasyon, piyasa ve dünya ekonomisi işletmelerde hem yeni bir yönetim sistemine hem de profesyonellere duyulan ihtiyacı arttırmıştır, bunun sonucunda bir yönetim kademesi olan CEO kavramı oluşmuştur.Bu çalışmanın ana amacı finansal performansın CEO ?icra kurulu başkanı- değişikliklerinin üzerine etkisini test etmektir. Her ne kadar zayıf finansal performansın CEO değişikleri üzerine etkisi konusunda genel geçer bir sonuca ulaşılamamış olsa da bu tezi savunanların sayısı fazladır. Çalışmada bunun yanı sıra, kurumsal yönetim sistemine ait prensipler üzerinde durulmuş, profesyonel yöneticilerin sahip olması gereken liderlik vasıfları tanımlanmıştır. Tüm bu konuları içeren ve literatürden derlenen anket çalışması İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören firmalara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
New competition stage has been structred and capital has been rounded easily because of the increasing role of private sector role in globalization world. Capital, management and ownership is held by one person at traditional companies, whereas in modern economies, because of seperation of management and ownership, major group of small parties take big shareholders' place. Therefore, companies needed both new methods of management and much more professional people in more complicated markets and world economy. As a result of this progress, 'CEO concept' is formed as a new management stage.In this thesis, the main aim is to see how financial performance effects CEO ?chief executive officer- replacements. Altough it is not a general outcome that weak financial performance has affects on CEO replacements, more researchers defend this thesis. In addition to this subject, what more has been searched is, corporate governance principals in Turkey and also attitudes of leaders that CEOs should bare. Questionary which is prepared by the help of litrature and which contains all these subjects has been implemented on İstanbul Stock Exchange.