Sismik kırılma tomografi, elektrik özdirenç tomografi ve MASW yöntemleri ile Kocaeli-Yazlık bölgesi jeotermal potansiyelinin sığ mühendislik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of geothermal potential of Kocaeli Yazlık region on shallow engineering properties with seismic refraction tomography, electrical resistivity tomography, and MASW methods
  1. Tez No: 895863
  2. Yazar: SUHAIB ABDULAZIZ HAMOOD QASEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma alanı Kocaeli ilinin güneydoğusunda Gölcük-Yazlık bölgesinde yer almaktadır. Bu tez kapsamında, Kocaeli-Yazlık bölgesinin jeotermal potansiyelinin sığ mühendislik özellikleri üzerindeki etkdüzni araştırmak için üç jeofizik teknik olan MASW, SRT ve ERT yöntemleri kullanılarak saha ölçümleri gerçekleştirilmiştir. MASW ve SRT yöntemleri için, sahadan veri elde etmek amacıyla farklı uzunluklarda dokuz sismik profil kullanılmıştır. MASW'nin bir boyutlu modellenmesiyle, kısa profillerde iki katman, diğerlerinde ise yaklaşık 9 ila 22 m penetrasyon derinliğine sahip üç katman ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Vs-30m kayma dalgası hızı değeri, NEHRP kriterlerine göre D sınıfı“sert zemin”olarak sınıflandırılan tüm profiller için yaklaşık 203.5 ila 314.6 m/s arasında değişmektedir. Ayrıca, S ve P dalgasının 2 boyutlu modellemesi, sedimanter örtü ile sert kaya arasında yüzeyden 12 m'den daha derinlerde bir arayüz öngörerek P-dalgası hızındaki yatay ve düşey değişimleri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, hızın 0,5 ila 2 km/s aralığında değiştiği ve penetrasyon derinliğinin yaklaşık 28 m olduğu jeolojik birimleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca, üst üste binen üç profil, düşey temas veya kırılma bölgesi boyunca P-dalgası hızında yanal değişimler ortaya koyarken, diğer altı profil yüzeyden 5 metre derinliğe kadar yumuşak birimler içeren katmanlı bir model ve ayrıca tortul örtü ile sert kayalar arasında bir arayüz göstermiştir. ERT yöntemi için, 2 boyutlu modellenmesi, yaklaşık 28.8 – 34.3 m penetrasyon derinliği ile 2.44 – 22.4 ohm.m arasında değişen düşük özdirenç değerleri gösterirken, ortaya koymuştur. Bu nedenle, düşük direnç değeri çalışma alanındaki jeotermal aktiviteye atfedilebilir, çünkü çalışma alanının jeotermal kaynaklar açısından zengin olduğu düşünülmektedir, bu da Kocaeli-Gölcük-Yazlık KY-1 jeotermal sondajının ve çalışma alanının yakınındaki Yazlıkköy Kaplıcası'nın varlığından anlaşılabilir. Raporda, sondaj sırasında karşılaşılan katmanların yüzeyden 18 metreye kadar Alüvyon, 18 ila 27 metre arasında Kil (Aslanbey formasyonunun bir parçası) ve 27 ila 400 metre arasında bazalt ve piroklastik kayalar olduğu belirtilmektedir. Bu jeolojik katmanlar, jeotermal kaynaklar için tipik olan Alüvyon ile ilişkili düşük direnç değerlerini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area is in Turkey and lies in the southeast of Kocaeli city. Within the scope of this thesis, the field measurements were carried out using three geophysical techniques MASW, SRT, and ERT methods to investigate the effects of the geothermal potential of the Kocaeli-Yazlık region on the shallow engineering properties. For the MASW and the SRT methods, nine seismic profiles with different lengths were used. The 1-D modeling of the MASW revealed two layers in the short profiles and three layers in the others with a penetration depth of almost 9 to 22m. Additionally, the Vs-30m shear wave velocity value ranged between almost 203.5 to 314.6 m/s for all the profiles classified as D-class“stiff soil”according to the NEHRP criteria. Furthermore, the 2-D modeling of the S and P-wave showed horizontal and vertical variations in the P-wave velocity by predicting an interface to depths greater than 12m from the surface between the sedimentary cover and the hard rock. Also, they showed geological units where the velocity varies over a range of 0.5 to 2 km/s with a penetration depth of almost 28m. For the ERT method, the 2-D modeling showed a low resistivity value ranging between 2.44 to 22.4 ohm.m with a penetration depth of almost 28.8 to 34.3 m. Therefore, the low resistivity value can be attributed to the geothermal activity in the study area since the study area is considered to be rich in geothermal sources which can be noticed by the existence of Kocaeli-Gölcük-Yazlik KY-1 geothermal drilling and the the Yazlikköy Hot Spring near the study area. It is mentioned in the report the during the drilling, the layers encountered were Alluvium from the surface to 18m, followed by Clay (part of the Aslanbey formation) from 18 to 27m, and basalt and pyroclastic rocks from 27 to 400m. These geological layers explain the low resistivity values associated with the Alluvium, which are typical of geothermal sources.