Pürin çekirdeği içeren bir bileşiğin sentezi, karakterizasyonu ve sitotoksik aktivite çalışmaları
Synthesis, characterization, and cytotoxic activity studies of a purine nucleus-containing compound
  1. Tez No: 895893
  2. Yazar: MEDİNE BOZGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZER İLHAN, DOÇ. DR. SENEM AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anti metabolitler, metabolit adı verilen ve insan vücudunda sinyal iletimi, enzimlerin uyarılması veya baskılanmasından sorumlu olan küçük moleküllerin baskılanmasını sağlayan özel kimyasal maddelerdir. Hücrenin normal etkinliğine müdahalede bulunabilir ve hücrenin sentez (S) fazı süresinde apoptozu tetikleyebilirler. Anti-metabolitler pürin ve pirimidin analogları, nükleozid analogları, nükleotid analogları ve antifolatlar olarak alt gruplara ayrılabilir. Örneğin, 5-florourasil (5-FU) meme, baş boyun gibi birçok kanserin tedavisinde kullanılan ve DNA sentezini baskılayan bir pirimidin bazıdır. Antitümör antibiyotikleri, kanserli hücrelerin DNA/RNA sentezini baskılayarak büyümesini ve bölünmesini yavaşlatan kimyasallardır. Lösemi, akciğer ve mesane kanserlerinin tedavisinde sıklıkla kullanılırlar. Bu çalışmada pürin çekirdeği içeren bir molekül hazırlandı. Sentezlenen molekül kristallendirme yöntemi ile saflaştırıldıktan sonra 1H NMR ve 13C NMR ile aydınlatıldı. Molekülün sitotoksik aktivite özellikleri insan kanser hücre hattına karşı in vitro olarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Anti-metabolites are special chemical substances that suppress small molecules called metabolites that are responsible for signal transmission and stimulation or suppression of enzymes in the human body. They can interfere with the normal activity of the cell and trigger apoptosis during the synthesis (S) phase of the cell. Anti-metabolites can be subdivided into purine and pyrimidine analogs, nucleoside analogs, nucleotide analogs, and antifolates. For example, 5-fluorouracil (5-FU) is a pyrimidine base that is used in the treatment of many cancers such as breast, head, and neck, and suppresses DNA synthesis. Antitumor antibiotics are chemicals that slow the growth and division of cancer cells by suppressing DNA/RNA synthesis. They are frequently used in the treatment of leukemia, lung and bladder cancer. In this study, a molecule containing the purine nucleus was prepared. After the synthesized molecule was purified by the crystallization method, it was illuminated by 1H NMR and 13C NMR. The cytotoxic activity properties of the molecule were tested in vitro against human cancer cell line.