7. sınıf öğrencilerinin şekil örüntüsü problemlerinde görsel stratejileri kullanma durumlarının incelenmesi
Investigation of 7th grade students' use of visual strategies in vi̇sual pattern problems
  1. Tez No: 895900
  2. Yazar: AYŞEN TEMİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf öğrencilerinin şekil örüntüsü problemlerinde görsel stratejileri kullanma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Rize ilinde bulunan bir ortaokulda yedinci sınıfta öğrenim gören 12 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada 6 tane şekil örüntüsü problemini içeren veri toplama aracı kullanılmıştır. Çalışmanın verilerinin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre öğrencilerin ilk üç adımı verilen şekil örüntülerinde dördüncü adıma karşılık gelen değeri bulmak için çoğunlukla sayısal yinelemeli, şekli oluşturmak için ise yapıcı stratejiyi kullandıkları görülmüştür. Öğrencilerin örüntülerin yakın ve uzak adımları ile kurallarını bulurken en çok sayısal belirgin stratejiyi kullandıkları tespit edilmiştir. Çalışmada görsel stratejilerin oldukça az kullanıldığı görülmüştür. Öğrenciler şekil örüntüsü problemlerinde ağırlıklı olarak şeklin yapısını dikkate almamışlar ve şekillerdeki sayısal değerlere odaklanarak problemleri çözmeye çalışmışlardır. Öğrencilerin örüntü problemlerinin çözümünde çoğunlukla doğru cevaplara ulaştıkları görülmüştür. Ayrıca çalışmada sözel bir duruma karşılık gelen cebirsel ifadeyi oluşturma ve değişken kullanımı ile ilgili öğrencilerin bazı eksikliklerinin olduğu da tespit edilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda öğrencilere ve öğretmenlere yönelik şekil örüntüsü problemlerinde görsel stratejilerin kullanımı ile ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of visual strategies by 7th grade students in shape pattern problems. A case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 12 students studying in the seventh grade at a middle school in Rize province in the 2022-2023 academic year. A data collection tool containing 6 shape pattern problems was used in the study. Descriptive analysis method was used in the analysis of the study data. According to the findings of the study, it was seen that the students mostly used the numerical iterative strategy to find the value corresponding to the fourth step in the shape patterns given the first three steps, and the constructive strategy to create the shape. It was determined that the students used the numerical explicit strategy the most when finding the near and far steps and rules of the patterns. It was seen that visual strategies were used very little in the study. The students did not take into account the structure of the shape in shape pattern problems and tried to solve the problems by focusing on the numerical values in the shapes. It was seen that the students mostly reached the correct answers in solving the pattern problems. In addition, it was determined that students had some deficiencies in creating an algebraic expression corresponding to a verbal situation and using variables. In line with the results obtained in the study, various suggestions were made for students and teachers regarding the use of visual strategies in shape pattern problems.