Akademisyenlerin ekolojik ayak izinin bazı değişkenlere göre incelenmesi: Bursa Uludağ Üniversitesi örneği
Examining the ecological footprint of academics according to some variables: The example of Bursa Uludag University
- Tez No: 895901
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesinde (B.U.Ü.) görev yapan akademisyenlerin ekolojik ayak izlerini belirlemek ve değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, katılımcılara yönelik hazırlanan anket formu üniversitede görev alan 1040 akademisyenden örneklem olarak belirlenen 281 akademisyene uygulanmıştır. Anket aracılığıyla katılımcıların demografik bilgileri, ekolojik ayak izi konusundaki bilgi düzeyi, farkındalıkları ve tüketim alışkanlıklarıyla ilgili veriler toplanmıştır. Tüketim alışkanlıklarının analizinde, Global Footprint Network'ün hesaplama aracı kullanılarak katılımcıların ekolojik ayak izi ve mevcut tüketim alışkanlıklarıyla“kaç dünyaya ihtiyaç duydukları”belirlenmiştir. Anket uygulamasından elde edilen verilerin analizinde Minitab programı ve değişkenler arası ilişkiyi belirlemede F testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; B.U.Ü. akademisyenlerinin ekolojik ayak izi 5,78 kha ve ihtiyaç duyulan dünya 3,55 olarak hesaplanmıştır. Ekolojik ayak izinin bileşenlerine göre dağılımında ise, karbon ayak izi 3,66 kha ile ilk sırada yer almaktadır Araştırmada diğer fakültelere göre düşük ekolojik ayak izine sahip fakülteler Mimarlık (4,90 kha), Ziraat (4,89 kha) ve Spor Bilimleri (4,37 kha) fakültesi olarak tespit edilmiştir. Demografik verilerle ekolojik ayak izi arasındaki ilişki incelendiğinde, hane halkı gelir grubunun önemli bir değişken olduğu ve gelir grubunun artması ile ekolojik ayak izinin azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak, üniversite genelinde gerçekleştirilecek ekolojik ayak izi ölçümleri, sürdürülebilir kampüs girişimlerinin önemli bir parçası olarak üniversite yönetimine politika oluşturma konusunda önemli bir rehberlik sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and evaluate the ecological footprints of academics working at Bursa Uludağ University (BUU). In the research, a survey form prepared for the participants was applied to 281 academics selected as a sample from the 1040 academics working at the university. Through the survey, data on the participants' demographic information, knowledge level, awareness regarding the ecological footprint, and consumption habits were collected. In the analysis of consumption habits, the Global Footprint Network's calculation tool was used to determine the participants' ecological footprints and how many planets would be needed based on their current consumption habits. The data obtained from the survey were analyzed using the Minitab program and the F-test to determine the relationships between variables. According to the analysis results, the ecological footprint of BUU academics was calculated as 5.78 gha, and the required number of planets was 3.55. In the distribution of the ecological footprint components, the carbon footprint ranked first with 3.66 gha. In the study, the faculties with the lowest ecological footprints were identified as the Faculty of Architecture (4.90 gha), Faculty of Agriculture (4.89 gha), and Faculty of Sports Sciences (4.37 gha). When examining the relationship between demographic data and ecological footprint, it was found that household income was an important variable, and the ecological footprint decreased as the income group increased. As a result, ecological footprint measurements to be carried out across the university can provide significant guidance for the university administration in policy-making as an important part of sustainable campus initiatives.