Cemal Oğuz Öcal'ın hayatı, düşünceleri ve eserleri
Life, thoughts and works of Cemal Oğuz Öcal
- Tez No: 895953
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada; şair ve öğretmen olan Fazlıoğlu Cemal Oğuz Öcal'ın hayatı, eserleri ve düşünceleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı Cemal Oğuz Öcal'ın hayatıyla ilgili yeni bilgilere ulaşmak, elde edilen veriler çerçevesinde düşünce dünyasını incelemek, eserlerinin incelenmesi yoluyla sanat anlayışını ortaya koymaktır. İncelemelerde doküman analizi tekniği kullanılmıştır. İncelemeler esnasında Öcal'ın hayatıyla ilgili birçok kaynakta yer almayan bilgilere ulaşılmıştır. Basılmış ve basılmamış eserleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Eserlerinden yola çıkılarak Öcal'ın düşünceleri tespit edilmiştir. İncelemeler sonucunda Öcal'ın hayatını ve eserlerini Türkçülük akımı etrafında şekillendirdiği görülmüştür. Öcal, hayatını Türkçülüğe adayarak Türkçülüğü yüceltmek için çalışmıştır. Sanatı Türkçülüğü yaymak için bir araç olarak kullanmıştır. Eserlerini halk edebiyatı geleneğine bağlı kalarak kaleme almıştır. Eserleri aracılığıyla Türk gençliğini eğitmeyi amaçlamıştır. Bu bakımdan Fazlıoğlu Cemal Oğuz Öcal, hem halk edebiyatı hem yeni Türk edebiyatı hem de eğitim alanında çalışan araştırmacılar için bir araştırma konusu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; The life, works and thoughts of Fazlıoğlu Cemal Oğuz Öcal, a poet and teacher, were examined. The aim of the research is to reach new information about Cemal Oğuz Öcal's life, to examine his world of thought within the framework of the data obtained, and to reveal his understanding of art through the examination of his works. Document analysis technique was used in the investigations. During the investigations, information about Öcal's life that was not included in many sources was obtained. Information about his published and unpublished works is included. Öcal's thoughts were determined based on his works. As a result of the examinations, it was seen that Öcal shaped his life and works around the Turkism movement. Öcal devoted his life to Turkism and worked to glorify Turkism. He used art as a tool to spread Turkism. He wrote his works adhering to the tradition of folk literature. He aimed to educate Turkish youth through his works. In this regard, Fazlıoğlu Cemal Oğuz Öcal; It constitutes a research topic for researchers working in both folk literature, new Turkish literature and education.