Konuşmacı tanımada gerçekçi sinir ağlarının performansının incelenmesi
Investigating the performance of realistic neural networks in speaker recognition
  1. Tez No: 895979
  2. Yazar: ZÜBEYİR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, işitsel sistem esinli bir otomatik konuşmacı tanıma sisteminin performansı incelenmiştir. Bu sistemde, kulak, işitsel sinirler ve beynin, bilgi işleme, analiz ve sınıflandırma yetenekleri, oldukça gerçekçi bir yaklaşımla taklit edilmiş ve performansı otomatik konuşmacı tanımada incelenmiştir. Bulgular, önerilen yaklaşımın işitsel sinyallerin sınıflandırılmasında önemli potansiyelini vurgulamaktadır. Buna göre, literatürde sunulan en gelişkin yöntemlere kıyasla, önerilen yaklaşım otomatik konuşmacı tanıma görevini yüksek başarıyla yerine getirebilmektedir. Ayrıca, çalışmada önerilen hibrit yaklaşım bulgularına göre derin sinir ağlarının ve gerçekçi sinir ağlarının ardışık kullanılmasının sınıflandırma problemlerinde performansı artırıcı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, biyo-esinli sistemlerin sınıflandırmada kullanılmasıyla, en gelişkin yöntemlerden daha yüksek performans elde edilebileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of an auditory system-inspired automatic speaker recognition system was investigated. In this system, the information processing, analysis and classification abilities of the ear, auditory nerves and the brain are simulated with a very realistic approach and their performance is investigated in automatic speaker recognition. The findings highlight the significant potential of the proposed approach in classifying auditory signals. Accordingly, compared to the state-of-the-art methods presented in the literature, the proposed approach can fulfill the task of automatic speaker recognition with high success rate. In addition, according to the findings of the hybrid approach proposed in the study, it has been shown that the sequential use of deep neural networks and realistic neural networks has a performance-enhancing effect on classification problems. As a result, it has been revealed that using bio-inspired systems in classification can achieve higher performance than state-of-the-art methods.