Etlik piliç rasyonlarına lignoselüloz katılmasının, büyüme performansı, et kalitesi ve ayak tabanı yangısı oluşumu ile bağırsak histomorfolojisi üzerine etkileri
Effects of adding lignocellulose to broiler rations on growth performance, meat quality, foot pad dermatitis and intestinal histomorphology
  1. Tez No: 895993
  2. Yazar: SERKAN ERİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Yapılan araştırma etlik piliçlerin rasyonlarına %0, %0,4 ve %0,8 düzeyinde lignoselüloz katılmasının büyüme performansı, et kalitesi, bağırsak histomorfolojisi ile ayak tabanı yangılarının oluşum sıklığı ve şiddeti üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kanatlı Araştırma Birimi'nde Kasım- Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Toplam 270 adet günlük yaştaki Ross 308 etlik civciv, her bölmede 15 hayvan içeren altı tekrar grubundan oluşan üç deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Deneme gruplarının rasyonları %0, %0,4 ve %0,8 düzeyinde lignoselüloz (Arbocel, JRS) katılarak katalogda belirtilen değerlere göre formüle edildi. Çalışmanın verileri, One Way ANOVA ve Ki- Kare testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen performans değerleri değerlendirildiğinde 10.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effects of adding %0, %0,4 and %0,8 lignocellulose in broiler rations on growth performance, meat quality parameters, foot pad dermatitis and intestinal histomorphology. Materials and Methods: The study was carried out at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Poultry Research Unit between November and December 2022. A total of 270 day-old Ross 308 broiler chicks were randomly distributed into three experimental groups consisting of six replicate groups containing 15 animals in each pen. Day-old birds were fed a control diet (0% lignocellulose); control diet plus 0.4% lignocellulose; and control diet plus 0.8% lignocellulose (Arbocel, JRS). The data of the study were evaluated using One Way ANOVA and Chi-Square tests. Results: On d-10, birds fed 0.8% lignocellulose diet had greater body weight compared to birds fed the control diet and 0.4% lignocellulose diet but this significant effect disappeared thereafter. When body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio were evaluated, the difference between the whole experimental period was found to be insignificant. In the evaluation of carcass yield, no difference was found between the trial groups. When the litter quality characteristics (pH, humidity, temperature) were evaluated, the difference between the trial groups was found to be insignificant. Using different levels of lignocellulose in diets did not cause any changes in breast meat color, cooking loss, and water retention parameters. Birds fed with 0.8% lignocellulose had a lower breat meat pH value at 24 h postmortem, but this significant effect disseapered at 72 h postmortem. Dietary lignocellulose addition did not affect intestinal viscosity. The addition of different levels of lignocellulose in diets led to significant changes in some intestinal histomorphology parameters.