Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde görülen saldırgan davranışların narsisistik belirtiler ve benlik saygısı ile olan ilişkisi
The relationship between aggressive behaviors in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder and narcissistic traits and self-esteem
- Tez No: 895992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GİZLİ ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde; benlik saygısı, narsisistik belirtiler, saldırgan davranışlar ve ilişkili faktörlerin araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı polikliniğinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısıyla takip edilen 9-14 yaş erkek hastalar ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan, daha önce psikiyatriye başvurmamış cinsiyet ve yaş olarak hasta grubuyla eşleştirilmiş sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Çocuk ve ergenlerin sosyodemografik özelliklerini tespit etmek için sosyodemografik veri formu, var olabilecek psikopatolojileri saptamak için; Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-T) [Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children–Present and Lifetime Version, K-SADS-PL] uygulandı. Ebeveynlere Güçler ve Güçlükler Anketi (Ebeveyn Formu), Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği ailelere uygulanan Anne-Baba Formu (ÇSÖ-ABF), Narsisistik Kişilik Envanteri, Turgay DEHB Belirti Tarama Ölçeği uygulandı. Çocuk ve ergenlere yönelik Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Çocukluk Çağı Narsisizm Ölçeği kullanıldı. Hasta ve kontrol grupları sosyodemografik veriler açısından anlamlı farklılık göstermedi. Hasta ve kontrol gruplarını benlik saygısı açısından karşılaştırdığımızda kontrol grubunun benlik saygısını anlamlı olarak daha yüksek bulduk. Hasta grubunun narsisistik özelliklerinin, kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha fazla olduğunu saptadık. Hasta grubunun ebeveyn GGA toplam güçlük puanını kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulduk. Hasta grubunda saldırganlık davranışını silah kullanımı alt ölçeği haricindeki tüm alt ölçeklerde kontrol grubundan anlamlı seviyede fazla bulduk. Hasta grubunun ebeveyn GGA toplam puanları ile rosenberg çocuk benlik saygısı puanları arasında negatif yönlü orta derecede anlamlı korelasyon vardı. Çalışmamızdaki hasta grubunun rosenberg çocuk benlik saygısı puanları ile çocuk narsisizm ölçeği puanları arasında pozitif yönlü orta derecede anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç olarak; DEHB tanısı ile takip edilen çocuk ve ergenlerin bir psikiyatrik tanısı olmayan çocuk ve ergenlere kıyasla daha düşük benlik saygısına, daha fazla narsisistik özelliklere ve daha fazla saldırganlık davranışına sahip olma ihtimali vardır. DEHB tanılı çocuklar; duygusal olarak, davranışsal olarak, akran ilişkilerinde ve sosyal hayatta daha fazla güçlük yaşayabilir. Narsisistik özelliklerin, kişinin hayatında bireysel ve ilişkisel alanlarda sorunlara yol açma riski göz önüne alındığında; DEHB'li çocuk ve ergenlerin hem tanının hem komorbiditelerin getirdiği davranış ve duygu düzenleme sorunlarının da eklenmesiyle işlevsellikleri daha da olumsuz etkilenebilir. DEHB'li çocuk ve ergenlerde narsisistik özelliklerin saptanması saldırgan davranışların azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate self-esteem, narcissistic traits, aggressive behaviors, and related factors in children and adolescents with Attention Deficit Hyperactivity Disorder. To this end, the study included male patients aged 9-14 with a diagnosis of ADHD who were followed up at the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, and a control group of healthy volunteers matched by gender and age, with no psychiatric diagnosis and no prior psychiatric consultations. A sociodemographic data form was used to determine the sociodemographic characteristics of the children and adolescents. To identify possible psychopathologies, the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children–Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was administered. Parents completed the Strengths and Difficulties Questionnaire (Parent Form), the Aggression Scale for Children (Mother-Father Form), the Narcissistic Personality Inventory, and the Turgay ADHD Symptom Screening Scale. For the children and adolescents, the Rosenberg Self-Esteem Scale and the Childhood Narcissism Scale were used. There were no significant differences between the patient and control groups in terms of sociodemographic data. When comparing self-esteem between the patient and control groups, the control group had significantly higher self-esteem. Narcissistic traits were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group. The total difficulty score of the parent-reported Strengths and Difficulties Questionnaire was significantly higher in the patient group than in the control group. Aggressive behaviors, except for weapon use, were found to be significantly higher in all subscales in the patient group compared to the control group. A moderately significant negative correlation was found between the total scores of the parent-reported Strengths and Difficulties Questionnaire and the Rosenberg self-esteem scores for children in the patient group. A moderately significant positive correlation was observed between the Rosenberg self-esteem scores and the Childhood Narcissism Scale scores in the patient group. In conclusion, children and adolescents with an ADHD diagnosis may be more likely to have lower self-esteem, more narcissistic traits, and higher aggressive behaviors compared to those without a psychiatric diagnosis. Children with ADHD may face more difficulties emotionally, behaviorally, in peer relationships, and in social life. Given the risk of narcissistic traits causing issues in personal and relational domains, the functionality of children and adolescents with ADHD may be further negatively impacted by the behavioral and emotional regulation problems resulting from both the diagnosis and comorbidities. Identifying narcissistic traits in children and adolescents with ADHD may help in reducing aggressive behaviors.