A continuation-based compositional account for syntax-semantics of Turkish perfective-evidential suffix -mIş
Türkçedeki tamamlanmış-kanıtsal -mIş ekinin sözdizim-anlamı için süreklilik tabanlı bileşimsel bir açıklama
- Tez No: 896001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma,-mIş tamamlanmış/kanıtsal ekinin anlamını, özellikle tamamlanmışlık yorumuna odaklanarak incelemektedir. Basit fiil cümleleri [fiil+geçmiş] ve karmaşık fiil cümleleri [fiil+part+kop+geçmiş] için iki farklı sözdizimsel yapı olduğu ileri sürülmüştür (Kornfilt, 1997; Kelepir, 2001). Demirok ve Sağ (2023), bu iki yapı için zamansal ilişkileri temel alarak bileşimsel bir açıklama sunmaktadır. Buna dayanarak, fiil-ortaç ilişkisine Aktionsart odaklı bir analiz öneriyoruz. Kelepir'in (2001) sözdizimsel açıklamasını ve -mIş'ın tamamlanmışlık anlamı üzerine gözlemleri uzlaştırmak için, niceliksel olay semantiği (Champollion, 2015) içinde süreklilik-tabanlı bir bileşimsel açıklama sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This work investigates the meaning of the perfective/evidential suffix -mIş, focusing on its perfect interpretation. It has been argued that there are two distinct syntactic structures for simple verbal sentences [verb+past] and complex verbal sentences [verb+part+cop+past] (Kornfilt, 1997; Kelepir, 2001). Demirok and Sağ (2023) offer a compositional account for these two structures, taking the temporal relations as the basis. Building on that, we propose an Aktionsart-oriented analysis of the verb-participle relation. We offer a continuation-based compositional account within quantificational event semantics (Champollion, 2015) to reconcile the syntactic account of Kelepir (2001) and observations on the perfect meaning of -mIş.