Aminoasit sübstitüe yeni ftalosiyanin türevlerinin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new amino acid substituted phthalocyanine derivatives
  1. Tez No: 896004
  2. Yazar: GİZEM TASVİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÖKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ftalosiyaninler yakın kızılötesi bölgede (near infrared) şiddetli absorpsiyon davranışı sergilemesi, singlet oksijen kuantum veriminin yüksek olması ve uzun yarı-ömür değerlerine sahip olmaları nedeniyle ilgi çekici moleküller olarak literatürde yer almaktadır. İlk olarak 1907 yılında tesadüf sonucu bulunduklarından bu yana yapılarının aydınlatılmasıyla başlayan yoğun ilgi teknolojik birçok alanda (sensör, sıvı kristal, nonlineer optik, güneş pilleri, moleküler elektronik, katalizör ve fotodinamik terapi gibi) uygulamaları sayesinde yıllar içerisinde herhangi bir kayba uğramamıştır. Çok çeşitli kullanım alanı bulabilmesinin sebepleri arasında makro halka üzerinde delokalize 18π elektronundan kaynaklanan kararlılığı, periyodik cetveldeki 70'in üzerindeki metal ile koordine olabilmeleri ve de çok çeşitli sübstitüentlerle türevlendirilebilmeleri olmak üzere sıralanabilir. Bu türevlendirilebilme özelliği sayesinde düşük olan çözünürlükleri de iyileştirilebilmektedir. Periferal pozisyonlardan sübstitüentlerin bağlanması hem kullanım alanlarında hem de çözünürlükte iyileşmeye sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında da amaç, aminoasit sübstitüe simetrik metalli ftalosiyaninler sentezlemek ve yapılarını aydınlatmaktır. Amin ve karboksil grubu içeren yapılar olan amino asitler proteinlerin temel yapıtaşı olan biyomoleküllerdir. Doğada bulunan 20 amino asitten yalnızca 3 tanesi floresan özelliğe sahiptir; fenilalanin (Phe), triptofan (Trp) ve Tirozin (Tyr)'dir. Sunulan tez çalışmasında amaç, amino asit sübstitüe grup içeren yeni simetrik ftalosiyanin bileşiklerinin sentezlenmesidir. Sentezlenen bu konjugatların, saflaştırılma ve karakterizasyon-yapı analizi işlemleri tamamlandıktan sonra UV-Vis ve floresans özellikleri incelenmiştir. İleri çalışmalarda in vitro Fotodinamik terapi (PDT) uygulamaları gerçekleştirilecektir. Ek olarak ftalosiyaninler ışığa duyarlı ajanlardır ve bu bileşiklerin ışığa karşı aktif hale gelme özelliklerini arttırabilmek için floresans özellik gösteren üç amino asidin bağlanmasıyla sentezlenecek yeni simetrik ftalosiyanin bileşiklerinin ftalosiyaninlerin kullanım alanı olan Fotodinamik terapi (PDT)'deki etkinliğinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are included in the literature as interesting molecules due to their strong absorption behavior in the near infrared region, high singlet oxygen quantum yield and long half-life values. Since they were first discovered by chance in 1907, the intense interest that started with the elucidation of their structures has not suffered any loss over the years, thanks to their applications in many technological fields (such as sensors, liquid crystals, non-linear optics, solar cells, molecular electronics, catalysts and photodynamic therapy). The reasons for its wide range of uses include its stability due to the 18π electron delocalized on the macro ring, its ability to coordinate with more than 70 metals in the periodic table, and its ability to be derived with a wide variety of substituents. Thanks to this differentiability feature, low resolutions can also be improved. Binding of substituents from peripheral positions leads to improvements in both usage areas and solubility. The aim of this thesis is to synthesize amino acid substituted symmetric metal phthalocyanines and to elucidate their structures. Amino acids, which are structures containing amines and carboxyl groups, are biomolecules that are the basic building blocks of proteins. Only 3 of the 20 amino acids found in nature have fluorescent properties; phenylalanine (Phe), tryptophan (Trp) and Tyrosine (Tyr). The aim of the presented thesis is to synthesize new symmetric phthalocyanine compounds containing amino acid substituted groups. After the purification and characterization-structure analysis processes of these synthesized conjugates were completed, their UV-Vis and fluorescence properties were examined. In further studies, in vitro Photodynamic therapy (PDT) applications will be carried out. In addition, phthalocyanines are light-sensitive agents, and it is thought that the effectiveness of new symmetrical phthalocyanines, which will be synthesized by binding three amino acids with fluorescent properties in order to increase the light-activating properties of these compounds, will increase their effectiveness in Photodynamic Therapy (PDT), which is the area of use of phthalocyanines.