Psikolojik danışmanların çok kültürlü psikolojik danışma yeterlilikleri ile HEXACO kişilik özellikleri arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychologi̇cal flexibility in the relationship between multicultural psychological counseling competencies and HEXACO personality traits of psychological counselors
  1. Tez No: 896006
  2. Yazar: DİDEM FANUSCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SARICI BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı psikolojik danışmanların çok kültürlü psikolojik danışma yeterlikleri ile HEXACO kişilik özellikleri arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de çalışan ve çalışmayan psikolojik danışmanlar oluşturmuştur. Erişilebilir örnekleme yöntemi ile ulaşılan 235'i kadın ve 101'i erkek olmak üzere toplam 336 kişi değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Kültürlü Psikolojik Danışma Yeterlikleri Ölçeği”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği”ve HEXACO Kişilik Ölçeği" kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu katılımcıların demografik özelliklerine yönelik ve çalışmayla ilişkili olacağı düşünülen bilgilerden oluşmaktadır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon yöntemi, hiyerarşik regresyon yöntemi bağımsız gruplar t testi ile ANOVA (LSD) kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, temel değişkenlerin her üçü birbiri ile ilişkili bulunmuştur. HEXACO kişilik özelliklerinden dürüstlük-alçakgönüllülük, dışa dönüklük, uyumluluk ve deneyime açıklık alt boyutlar;n;n çok kültürlü psikolojik danışma yeterliklerine olan etkisinde psikolojik esnekliğin kısmi aracılık rolü saptanmıştır. Duygusal denge ve sorumluluk kişilik özelliklerinin çok kültürlü psikolojik danışma yeterliklerine olan etkisinde ise psikolojik esnekliğin tam aracılık rolü saptanmıştır. Aynı zamanda, katılımcıların kişisel bilgi formundaki demografik özelliklerine göre, çok kültürlü psikolojik danışma yeterlikleri, HEXACO kişilik özellikleri ve psikolojik esneklikleri incelenmiştir. Demografik değişkenlere göre ölçeklerin sonuçlarında farklılıklar görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili literatüre göre tartışılmış ve sonuçlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between pscyhological counselors' multicultural counseling competencies and HEXACO personality traits. The study group consisted of pscyhological counseling graduates who were working and not working in Turkey. A total of 336 people, 235 of whom were female and 101 were male, were reached through accessible sampling method and were evaluated. The“Personal Information Form”,“Multicultural Psychological Counseling Competencies Scale”,“Psychological Flexibility Scale”and HEXACO Personality Inventory" were used as data collection tools of the study. The Personal Information Form consists of information about the demographic characteristics of the participants and information that is thought to be relevant to the study. Descriptive statistics, Pearson correlation method, hierarchical regression method, independent groups t test and ANOVA (LSD) were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, all three of the major variables were found to be related to each other. Partial mediating role of psychological flexibility was determined in the effect of honesty-humility, extraversion, agreeableness and openness to experience traits from HEXACO personality model on multicultural psychological counseling competencies. Full mediating role of psychological flexibility was determined in the effect of emotional stability and conscientiousness personality traits on multicultural psychological counseling competencies. At the same time, multicultural psychological counseling competencies, HEXACO personality traits and psychological flexibility were examined according to the demographic characteristics of the participants in the personal information form. Differences have been observed in the results of scales according to demographic variables. The findings were discussed according to the relevant literature and suggestions were presented for the results.