Yüzme eğitimi alan ergenlerde zihinsel dayanıklılık ile bilişsel esneklik arasındaki ilişki
The relationship between mental toughness and cognitive flexibility in adolescents receiving swimming training
  1. Tez No: 896010
  2. Yazar: SİBEL TANERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu araştırmada, yüzme eğitim alan ergenlerde zihinsel dayanıklılık ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında ilişkinin var olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin tercih edildiği araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Kafkas Üniversitesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzuna gelen ve yüzme eğitimi alan sporcu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmiş ve örneklemi ise bahsedilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen ve yaşları 14-18 arasında değişen toplam 408 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında veriler, Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizlerine kara vermek adına normallik sınaması yapılmış ve ortaya çıkan sonuçlar verilerin normal dağıldığını işaret etmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin istatistiksel çözümlemerinde bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde ergenlerin zihinsel dayanıklılık puanlarında cinsiyet, lisanslı sporcu olma ve okul sporlarına katılma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur (p>.05). Bilişsel esneklik açısından sonuçlar incelendiğinde ergenlerin cinsiyete göre bilişsel esneklik puanlarında anlamlı farklılık elde edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal whether there is a relationship between mental endurance and cognitive flexibility levels in adolescents receiving swimming training. The population of the study, in which the relational survey model was preferred, consists of athlete students who came to the Semi-Olympic Swimming Pool of Kafkas University and received swimming training in the 2023-2024 academic year. The sampling method was used in the study and the sample consisted of a total of 408 student athletes aged between 14-18, selected by convenience sampling method from the aforementioned universe. Within the scope of the study, data were collected using the Personal Information Form, Mental Resilience Scale for Adolescents and Cognitive Flexibility Scale. In order to decide on the analysis of the data, normality test was performed and the results indicated that the data were normally distributed. Independent groups t-test, Pearson correlation and Regression analyses were used in the statistical analysis of the normally distributed data. When the research findings were examined, it was found that there was no statistically significant difference in the mental endurance scores of adolescents according to gender, being a licensed athlete and participating in school sports (p>.05). When the results in terms of cognitive flexibility were examined, it was found that there was a significant difference in the cognitive flexibility scores of adolescents according to gender (p.05).