Breast cancer modelling with grape seed flavonoids: A molecular docking, molecular dynamics simulation, and density functional theory study
Üzüm çekirdeği flavonoidleri ile meme kanseri modellemesi: Bir moleküler yerleştirme, moleküler dinamik simülasyonu ve yoğunluk fonksiyonel teorisi çalışması
  1. Tez No: 896011
  2. Yazar: EZGİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Molecular Medicine, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde, üzüm çekirdeği flavonoidlerinin meme kanseri üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmak amacıyla moleküler kenetlenme, moleküler dinamik simülasyonları (MDS) ve yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, meme kanseriyle ilişkili 7UJM (ER), 1R5K (ER), 4IFI (BRCA1) ve 1N0W (BRCA2) olmak üzere dört önemli reseptör hedeflenmiştir. Bu reseptörler, meme kanseri tedavisinde önemli biyomoleküler hedefler olarak seçilmiştir. Moleküler kenetlenme çalışmaları, üzüm çekirdeği flavonoidlerinin ve bilinen anti-kanser ilaçlarının bu reseptörlerle etkileşimlerini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, reseptör-ligand kompleksleri arasında en düşük bağlanma enerjisine sahip kompleksler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, üzüm çekirdeği flavonoidlerinin, bazı mevcut ilaçlarla karşılaştırıldığında, hedef reseptörlerle güçlü etkileşimler gösterdiğini ortaya koymuştur. Moleküler dinamik simülasyonları, seçilen ligand-reseptör komplekslerinin kararlılığını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçları, flavonoidlerin reseptörlerle stabil kompleksler oluşturduğunu ve bu komplekslerin kararlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak, bu komplekslerin elektronik özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, üzüm çekirdeği flavonoidlerinin meme kanseri tedavisinde potansiyel birer terapötik ajan olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecular docking, molecular dynamics simulations (MDS) and density functional theory (DFT) were used to investigate the potential effects of grape seed flavonoids on breast cancer. In this thesis study, four important receptors related to breast cancer were targeted: 7UJM (ER), 1R5K (ER), 4IFI (BRCA1) and 1N0W (BRCA2). These receptors have been selected as important biomolecular targets in the treatment of breast cancer. Molecular docking studies have been conducted to study the interactions of grape seed flavonoids and known anti-cancer drugs with these receptors. In the first stage of the study, the complexes with the lowest binding energy among the receptor-ligand complexes were identified. The results obtained have revealed that grape seed flavonoids show strong interactions with target receptors, compared to some existing drugs. Molecular dynamics simulations were performed to evaluate the stability of the selected ligand-receptor complexes. The simulation results showed that flavonoids form stable complexes with receptors and that these complexes are stable. In addition, the electronic properties of these complexes have been studied in detail using density functional theory (DFT). As a result, this thesis study suggests that grape seed flavonoids can be used as a potential therapeutic agent in the treatment of breast cancer.