Bütün ve delikli metal yapıların kalkanlama verimliliklerinin ve halka ve sinüzoidal şekilli frekans seçici yüzeylerin incelenmesi
Investigation of the shielding efficiencies of whole and perforated metal structures and ring and sinusoidal shaped frequency selective surfaces
- Tez No: 896014
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP ORAL SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu yüksek lisans çalışması kapsamında bütün ve delikli metal malzemelerin Kalkanlama Verimlilikleri (KV) incelenmiştir. Bu tip yapılar mikrodalga fırınlarda, fırın içindeki elektromanyetik dalgayı rezonans frekansında dışarı sızdırmayan ancak kullanıcının da fırının içini görebildiği fırın kapaklarında ya da diğer kalkanlama uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu kalkan yapılarının, teorik formülasyonları, oluşturulan MATLAB programlarıyla, farklı parametreler için KV'leri hesaplanmıştır. Ardından mikrodalga fırınların çalışma bandı olan R-Banta CST'de benzetimleri ve Network Analizörle (NA) ölçümleri yapılmıştır. Tüm teorik, benzetim ve ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Mikrodalga fırın kapaklarında delikli kalkanlama yapıları haricinde, Bant Durduran Filtre (BDF) olarak halka şekilli frekans seçici yüzey (FSY) yapısı da kullanılabilir. Bu yapının CST'de farklı parametreler için benzetimleri yapılmıştır. Benzetimler sonucunda metalik halkanın iç çapının, halka kalınlığının, dielektrik kalınlığı ve dielektrik katsayısının artmasıyla rezonans frekansı fr'nin düştüğü gözlemlenmiştir. Mikrodalga fırın çalışma frekansına (2,45 GHz) göre tasarım yapılmıştır. Benzetim ve ölçümün örtüştüğü gözlemlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca bu amaçla kullanılabilecek yeni türde bir FSY yapısı olan sinüzoidal şekilli FSY yapısı da önerilmiştir. Bu yapının CST'de farklı parametreler için benzetimleri ve ölçümleri yapılmıştır. Sinüzoidal FSY yapısı için farklı genlik, periyot ve periyot sayısına sahip gruplar oluşturulmuş, bu grupların benzetim ve ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde benzetim ile ölçüm sonuçlarının örtüştüğü gözlemlenmiştir. Durdurma rezonans frekansının asıl olarak sinüzoidalin genliğiyle değiştiği, rezonans genliğinin ise asıl olarak periyot sayısı ile değiştiği gözlemlenmektedir. Sinüzoidal FSY yapısının periyot sayısının sonuçlara kontrol edilebilir düzenli bir etki yapmamasından dolayı bu parametre tasarımda dikkate alınmamıştır. Bu sonuçlardan, rezonans frekansının ve genliğinin sinüzoidalin veya halka FSY'nin parametreleri ile değiştirilebildiği tespit edilmiştir. Halka FSY yapısının fırın kapaklarında kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's degree study, the Shielding Efficiencies (SE) of solid and perforated metal materials were first examined. These types of structures are used in microwave ovens, oven doors that do not leak the electromagnetic wave inside the oven at the resonance frequency, but where the user can see the inside of the oven, or in structures that need ventilation. SE's of these shield structures were calculated for different parameters with MATLAB programs, the theoretical formulations of which were created. Then, simulations were made in CST in the R-Band, which is the operating band of microwave ovens and measurements were made with the Network Analyzer (NA). All these theoretical, simulation and measurement results were compared. Apart from perforated shielding structures on microwave oven doors, a ring-type frequency selective surface (FSS) structure can also be used as a Band Stop Filter (BSF). This structure has been simulated for different parameters in CST. And as a result of these simulations, it has been observed that the resonance frequency fr decreases as the inner diameter of the metallic ring increases, the ring height increases, the dielectric thickness and dielectric coefficient increase, but the resonance intensities approximately do not change in any of them. The design was made according to the microwave oven operating frequency (2,45 GHz), and it was observed that the simulation and measurement coincided. In this study, a new type of FSS structure, the sinusoidal FSS structure, is also proposed that can be used for this purpose. Simulations and measurements of this structure for different parameters were made in CST. For the sinusoidal FSS structure, groups with different amplitudes, periods and number of periods were created, and simulations and measurements of these groups were made. As a result of these investigations, it is observed that the stopping resonance frequency changes mainly with the amplitude of the sinusoidal, and the resonance amplitude changes mainly with the number of periods. Since the sinusoidal FSS structure is continuous, it is considered normal that the number of periods does not affect the results. From these results, it has been determined that the resonance frequency and amplitude can be changed with the parameters of the sinusoidal or ring FSY. It has been shown that the ring FSY structure can be used in oven doors.