Diyalize girmeyen kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda anjiotensin peptit düzeylerinin araştırılması
Research of angiotensin peptides levels in children with pre-dialysis chronic kidney disease
- Tez No: 896013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), 3 aydan uzun süreli glomerüler filtrasyon hızında (GFH) geri dönüşümsüz azalma ile seyreden ilerleyici bir hastalıktır. Çalışmamızda, diyalize girmeyen KBH tanılı çocuklarda anjiotensin peptit düzeylerinin karşılaştırılması ve kardiyak fonksiyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'nda KBH tanısı olan 37 hasta ve 48 çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi. Olgulardan alınan serum ve idrar örneklerinden ELISA yöntemi ile anjiotensin peptitleri (anjiotensin A, anjiotensin 2, anjiotensin 1-7, alamandin, anjiotensin dönüştürücü enzim 1, anjiotensin dönüştürücü enzim 2) çalışıldı. M-mode, pulsed wave doppler, doku doppler ve speckle tracking strain ile ekokardiyografik görüntülemeleri Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda yapıldı. KBH'li çocukların %43,2'si (n=16) kız, kontrol grubunun %39,5'i (n=19) kızdı (p>0,05). Hastaların %67,6'sinde (n=25) etiyolojide doğumsal böbrek ve üriner sistem anomalileri (DBÜSA) saptandı.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a progressive disease characterized by irreversible decrease in glomerular filtration rate (GFR) for more than 3 months. The aim of our study was to compare the angiotensin peptide levels (angiotensin A, angiotensin 2, angiotensin 1-7, alamandine, angiotensin converting enzyme 1, angiotensin converting enzyme 2) of children with pre-dialysis CKD and to evaluate the relationship with cardiac function. Thirty-seven patients diagnosed with CKD at the Department of Pediatric Nephrology, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine and 48 children were included as control group. Serum and urine samples were analyzed for angiotensin peptides by ELISA. Echocardiographic imaging with M-mode, pulsed wave doppler, tissue doppler and speckle tracking strain was performed in the Department of Pediatric Cardiology. Of the children with CKD, 43,2% (n=16) were girls, whereas 39,5% (n=19) of the control group were girls(p>0,05). Congenital anomalies of the kidneys and urinary tracts (CAKUT) were found in 67,6% (n=25) of the patients.