Farklı yüzeylere sahip geçirimli kalıplarda kendiliğinden yerleşen beton basınç dayanımının araştırılması
Researching compressive strength of self-compacting concrete in permeable formworks having different surfaces
  1. Tez No: 530764
  2. Yazar: ALİ GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı yüzey özelliklerine sahip inşaat kalıplarının, betonun bazı fiziksel özellikleri üzerine etkileri ve kalıp yüzey işlemi görmüş drenaj delikli ve drenaj delikli astarlı kalıplarla üretilen betonarme perdelerin beton basınç dayanımları arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Kalıpların, betonun fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla, 1200 mm yükseklik, 1500 mm genişlik ve 200 mm kalınlığında 12 adet betonarme perde duvar kalıpları hazırlanmıştır. Perde duvar kalıpları plastik, sac, çam kereste ve plywood yüzeyler olacak şekilde geleneksel (üzerlerinde hiçbir işlem yapılmadan), drenaj delikli (yatay ve düşeyde 100 mm aralıklarla 2 mm çaplarında delinerek) ve drenaj delikli ve astarlı (delikli kalıpların iç yüzeylerine geotekstil astar uygulanarak) hazırlanmıştır. Hazırlanan kalıplara C30 kendiliğinden yerleşen beton dökülmüştür. Kalıptan çıkarılan beton bloklar üzerinde, Schmidt çekici okumaları ile yüzey sertliği ve betonarme perde duvarlardan 7., 28., 60. gün sonlarında alınan karot numuneler üzerinde beton basınç dayanım deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, betonarme perde duvar ve bunlardan alınan karot numuneler üzerinde gerçekleştirilen deneysel çalışmalarda, bütün özellikler bakımından plastik yüzeyli ve drenajlı (PLD) kalıpla üretilen betonun diğer betonlara göre en yüksek basınç mukavemeti verdiği ve çam kereste drenajlı (KD) kalıpla üretilen betonun ise en düşük performansı gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar ile ilgili, yorumlar ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effects of construction formworks with different surface properties on some physical properties of concrete and the differences between concrete compressive strength of reinforced concrete shearwalls which are produced by formwork-surface-treated drainage holes and lined formworks with drainage holes. 12 pieces of reinforced concrete shear wall formworks of 1200 mm height, 1500 mm width and 200 mm thickness have been prepared to analyze the effects of the molds on the physical properties of concrete; the shearwall formworks have been traditional prepared as plastic, sheet metal, pine wood and plywood surfaces (without any treatment) with drainage hole (horizontal and vertical 100 mm intervals and holes with 2 mm diameters) and drainage holes and lined (applying geotextile coat to internal surfaces of the hole molds). C30 self-compacting concrete has been poured into the prepared formworks. Concrete compressive strength tests have been carried out on concrete blocks removed from the formwork with Schmidt puller readings and on core samples received at the end of 7th, 28th, 60th day and from surface hardness and the reinforced concrete shearwalls. As a result, it has been determined according to the experimental studies on reinforced concrete shearwalls and their core samples that the concrete produced with plastic surface and drainage (PLD) formwork with regard to all features has showed the highest compressive strength than other concretes and the concrete produced with pine timber drainage (KD) formwork has showed the lowest performance. Comments and suggestions have been submitted about these studies.