Yüksek grade'li endometrium karsinomlarında, preoperatif çekilen PET/BT'nin histopatolojik verilerle korelasyonu ve onkolojik sonuçlarla ilişkisi
Correlation of preoperative PET/CT with histopathological data and its relationship with oncological outcomes in high-grade endometrium carcinomas
- Tez No: 896016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda grade 3 endometrial kanser tanısı olan hastalarda, preoperatif dönemde PET/BT ile yapılan görüntülemedeki uterus SUVmax değerlerinin postoperatif histopatolojik verilerle korelasyonunu ve onkolojik sonuçlarla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışma, prospektif kohort bir çalışma olup çalışmaya daha önce endometrial örnekleme yapılarak endometriumun yüksek grade'li (grade 3-endometrioid, seröz, berrak hücreli, karsinosarkom) karsinomu tanısı konulan hastalarda preoperatif çekilen PET/BT ile histopatolojik veriler arasında korelasyon analiz edilmiş ve onkolojik sonuçlarla ilişki değerlendirilmiştir. Bu çalışma için Ege Üniversitesi Klinik Araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'na başvurulmuş ve Etik Kurul'dan onay alınmıştır. Çalışmaya 01.05.2023-01.01.2024 tarihleri arasında EÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji-Onkoloji polikliniğine başvurmuş postmenopozal vajinal kanama veya premenopozal dönemde anormal uterin kanama şikayetleri olan, dilatasyon küretaj veya histeroskopik yöntem ile endometrial örnekleme yapılarak grade 3 endometrial kanser tanısı alan 48 hasta dahil edilmiştir. Hasta yaşı, gravida, parite, şikayetlerinin devam süresi, sigara kullanımı, kanser öyküsü sorgulanarak not edilmiştir. Tüm vücut taraması için Siemens Biograph 16 Treupoint cihazı kullanılarak 18F Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografi/ Bilgisayarlı Tomografi (18 F FDG PET/BT) çekilmiştir. Uterus SUVmax değeri ile postoperatif histopatolojik verilerin korelasyonu değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 25-85 yaş aralığında olan 48 kadın hasta dahil edilmiştir. Median yaş 64,46 olarak hesaplanmıştır. SUVmax cutt-off değeri 16,45 olarak saptanmıştır. Artan uterus SUVmax değeri ile tümör boyutu (p=0,003), myometrial invazyon (p=0,024) arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to evaluate the correlation of uterine SUVmax values in preoperative PET/CT imaging with postoperative histopathologic data and oncologic outcomes in patients with grade 3 endometrial cancer. Materials and Methods: This study is a prospective cohort study in which the correlation between preoperative PET/CT and histopathologic data was analyzed and the relationship with oncologic outcomes was evaluated in patients diagnosed with high-grade (grade 3-endometrioid, serous, clear cell, carcinosarcoma) carcinoma of the endometrium after previous endometrial sampling. This study was approved by Ege University Clinical Research Ethics Committee and Ministry of Health Clinical Research Ethics Committee. Between 01.05.2023-01.01.2024, 48 patients with complaints of postmenopausal vaginal bleeding or abnormal uterine bleeding in the premenopausal period who were admitted to the Gynecology-Oncology outpatient clinic of EÜTF Department of Obstetrics and Gynecology and diagnosed with grade 3 endometrial cancer after endometrial sampling by dilatation curettage or hysteroscopic method were included in the study. Patient age, gravida, parity, duration of complaints, smoking, history of cancer were noted by questioning. 18F Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography (18 F FDG PET/CT) was performed using Siemens Biograph 16 Treupoint device for whole body scanning. The correlation between uterine SUVmax value and postoperative histopathologic data was evaluated. Results: Forty-eight female patients between the ages of 25-85 years were included in our study. Median age was calculated as 64.46 years. SUVmax cut-off value was 16.45. A significant correlation was found between increasing uterine SUVmax value and tumor size (p=0.003), myometrial invasion (p=0.024).