Process parameter optimization of additively manufactured maraging steel
Eklemeli imalatla üretilen maraşlama çeliğinin proses parametre optimizasyonu
  1. Tez No: 896024
  2. Yazar: BURAK SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEÇİL ARTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada lazer toz yatak füzyonu ile üretilen maraşlama çeliği parçaların üretim parametleri araştırılmaktadır. Lazer toz yatak füzyonu, hafif ve mukavim parçaların hızlı üretilmesini sağlar ancak lazer gücü, tarama hızı ve katman kalınlığı gibi proses parametrelerinin hassas bir şekilde kalibre edilmesi gerekmektedir. Üretim yönteminin karmaşıklığı ve maliyetleri nedeniyle parametreler arası uyumun ve parça kalitesinin öngörülebilir olması kritiktir. Maraşlama çeliği yüksek mukavemet, sertlik ve süneklik gibi mekanik özelliklere sahiptir. Maraşlama çeliği, metal eklemeli imalat esnasında gerçekleşen katmanlı üretim nedeniyle peş peşe ısınma ve soğuma döngülerine maruz kalır ve süreç boyunca östenit ve martenzit fazları arasında geçiş yapar. Bu çalışma, içerisinde faz dönüşümü bilgisi içeren bir maraşlame çeliği malzeme modelini kullanmayı, lazer toz yatağı füzyonunun sonlu elemanlar analizini oluşturmayı, analize yapay faktörler ekleyerek analiz modelini literatürden alınan fiziksel test sonuçlarıyla uyumlu çıktılar verecek şekilde direkt optimizasyon metotlarıyla kalibre etmeyi içermektedir. Sonrasında ise simülasyon ve literatür çıktıları ile optimum öngörü sağlayacak bir metamodel oluşturulmaktadır. Stokastik optimizasyon metotları incelendikten sonra evrimsel bir algoritma metamodel verisi ile eğitilmekte, üretim parametreleri arası uyum ve ideal eklemeli imalat parametreleri elde edilmektedir. Bu araştırmada üretim sebebiyle oluşan deformasyon başlıca optimizasyon problemi olarak belirlenmiştir ve bu etkinin minimuma indirgenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, maraşlama çeliğinin simülasyon ve optimizasyon metotları sayesinde sıfıra yakın deformasyon ile üretilebileceğini göstermektedir. Bu çalışmada maraşlama çeliği eklemeli imalatının doğruluğunu ve verimliliğini artırmak adına bir yöntem önerilmekte olup, bu doğrultuda sonlu elemanlar analizi ve optimizasyon yöntemlerinin faydaları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates additive manufacturing parameters of maraging steel parts using laser powder bed fusion. Laser powder bed fusion can be used to quickly manufacture lightweight and strong parts but requires precise calibration of process parameters such as laser power, scanning speed and layer thickness. Maintaining a good compatibility between these factors is important and the ability to predict the part quality is essential due to this method's complexity and cost. Maraging steel is known for its high strength, hardness and ductility. During additive manufacturing, maraging steel constantly undergoes a phase change from austenite to martensite, due to the constant cooling and heating cycles caused by layer-by-layer manufacturing. This thesis aims to utilize a phase-changing maraging steel material model, create finite element analyses of laser powder bed fusion and employ direct optimization methods to introduce artificial factors to the analyses to align the finite element model to yield consistent results with the physical tests from literature. Then, metamodel of optimal prognosis from the simulation and experiment data is created. Stochastic optimization methods are discussed, and an evolutionary algorithm is trained with the metamodel of optimal prognosis to predict parameter compatibility and identify optimal manufacturing parameters. This thesis prioritizes deflection caused by the residual effects of metal additive manufacturing as the main failure output of the optimization problem. The findings demonstrated that, despite hardships, near residual effect free maraging steel parts could be additively manufactured by utilizing simulation and optimization methods. A method for increasing the accuracy and efficiency of additive manufacturing of maraging steel is proposed, highlighting the benefits of finite element analysis and stochastic optimization methods.