Improvement geometrical product specifications of additive manufactured parts
Eklemeli imalat yöntemi ile üretilmiş parçaların geometrik mamul özelliklerinin iyileştirilmesi
- Tez No: 743809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Eklemeli imalat sağlamış olduğu avantajlar sayesinde son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmakta olan üretim teknolojisidir. Katman katman işleme gerçekleştiren bu proses, karmaşık şekillerin üretimini mümkün hale getirmekle birlikte, zaman ve malzeme tüketimi açısından da oldukça iyileştirilmiş özelliklere sahiptir. Sağlamış olduğu bu avantajların yanında prosesin doğası gereği bazı dezavantajlara sahiptir. Parçaların boyutsal doğruluğunu sağlamak, yüzey özelliklerini iyileştirmek için prosese etki eden parametrelerin kontrol altına almak AM teknolojisini tanımak için son derece önemlidir. Lazer , AM teknolojisinin bir yöntemi olmakla birlikte, hammadde olarak malzemenin toz formunu kullanmaktadır. Daha önce literatürde proses parametreleri ve parametrelerin son ürün kalitesi üzerindeki etkilerini inceleyen pek çok çalışma gerçekleştirilmesine rağmen eklemeli imalat parçalarının yüzey kalitesi ve boyut hassasiyeti henüz istenen düzeye ulaşamamıştır. Bu nedenle parametre optimizasyonu üzerine gerçekleştirilen çalışmalar güncelliğini korumaktadır. Bu tez çalışmasında eklemeli imalat ile üretilen fonksiyonel parçaların boyut hassasiyeti ve yüzey kalitesinin iyileştirilmesi konusuna odaklanılmıştır. Bu amaçla, tez çalışmasında fonksiyonel parça olarak mekanik bağlantı elemanlarından somun-vida mekanizması seçilmiştir. Farklı parametre setleri kullanılarak lazer toz yatak füzyon teknolojisi ile üretilen parçaların boyutsal doğruluğu ve yüzey kaliteleri hassas metroloji sistemleri ile ölçülerek, istatistiksel analiz yöntemleri ile en uygun parametre seti belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing, (AM) has been widely used in recent years. AM process, which offers layer-on-layer processing, provides possibility to produce complex shapes with improved cost and time. It's very important to control the parameters to ensure the dimensional accuracy of the parts and improve the surface properties. Since Laser Powder Bed Fusion (LPBF) is a method of AM technology it uses metal powder as a raw material. Direct Metal Laser Sintering (DMLS) is a lower-level classification for LPBF process. There have been several studies about process parameters and their effects on the final product quality in the literature. However, dimensional accuracy of additively manufactured and surface quality not yet reached the desirable level. For this reason, studies on parameter optimization remain up to date. In this thesis, the focus is on improving dimensional accuracy and the surface quality of functional parts produced by AM technology. For this purpose, bolt-nut mechanism from mechanical fasteners was chosen as functional part. By using different parameter sets, dimensional accuracy and surface quality of the parts which is produced with LPBF technology were measured with precision metrology systems, and most appropriate set was determined by statistical analysis method.