Körfez ilçesi Sevindikli Göleti için yüzer güneş enerji santrali uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of floating solar power plant for Sevindikli Pond in Körfez district
- Tez No: 896030
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya genelinde yaşanan nüfus artışı sebebiyle enerjiye olan taleplerin karşılanmasında zorluklar yaşanmaktadır. Etkisi giderek artan küresel ısınmayı azaltmak adına alınması gereken tedbirler, güvenli ve temiz olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi artırmış ve bu sayede rüzgâr ile güneş enerjisinden elektrik üretimi çalışmaları ivme kazanmıştır. Genellikle durgun su yüzeylerine kurulumu yapılan yüzer güneş enerjisi santralleri (YGES) son 10 yıldır dünya genelinde popülerlik kazanmıştır. Bu yüzer santraller, klasik arazi tipi kurulumu yapılan güneş enerjisi santrallerinden ve çatı üstü uygulamalarından farklı bir modüler yapıya sahiptir. Su yüzeyine kurulan modüler güneş panellerinin birçok avantajı vardır. Suyun güneş panelleri üzerinde oluşturduğu doğal soğutucu özelliği sayesinde paneller düşük ısıda daha verimli çalışmaktadır. Karadaki güneş panellerine kıyasla su yüzeyindeki paneller %7,6- %13,5 arası daha verimli çalışmaktadır. Güneş panelleri, su yüzeyindeki buharlaşmayı şartlara göre %70 seviyesine kadar azaltarak baraj, göl ve gölet gibi rezervuarlardaki su kayıplarının önüne geçerek su altındaki yosun oluşumunu da engellemektedir. Bu çalışmada, YGES'ler incelenmiş ve Kocaeli ili Körfez ilçesi Sevindikli Göleti üzerinde bu tip bir uygulama yapılabilmesi için öncelikle gölet alanında gerekli ölçümler ve yer tespiti yapılmıştır. Kullanılan özel yazılımlar sayesinde, kurulacak sistemin örnek projesi hazırlanarak sistemin yıl boyunca üretebileceği elektrik enerji potansiyel miktarı ve verimlilik oranı simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing global population, difficulties are encountered in meeting the demand for energy. Measures needed to reduce the increasingly impactful global warming have increased the focus on safe and clean renewable energy sources, therefore accelerating efforts in wind and solar energy production. Floating solar power plants, typically installed on stagnant water surfaces, have gained popularity worldwide over the past decade. These floating plants have a modular structure different from conventional ground-mounted solar power plants and rooftop applications. There are many advantages to installing modular solar panels on water surfaces. Panels operate more efficiently at lower temperatures due to the natural cooling effect of water. Compared to solar panels on land, panels on water surfaces operate between 7.6% and 13.5% more efficiently. Additionally, solar panels reduce evaporation on water surfaces by up to 70%, preventing water losses in reservoirs such as dams, lakes, and ponds, and also inhibiting algae formation underwater. In this study, floating solar power plants are examined, and necessary measurements and site selection are conducted on Sevindikli Pond in the Körfez district of Kocaeli province to determine the applicability of implementing such a system. Using specialized software, a sample project of the proposed system is prepared, and the potential amount of electricity the system can generate and its efficiency throughout the year are simulated.