Tarihi yapıda çağdaş ek: St. Pierre Han için bir deneme
Contemporary addition to a historical building: A trial for the St. Pierre Han
  1. Tez No: 896029
  2. Yazar: GÜNAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; koruma kavramı ve kuramsal gelişimi üzerinde durulmuştur. Çeşitli yüzyıllarda ortaya çıkan koruma yaklaşımları ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde; tarihi yapıda restorasyon kapsamında müdahale türlerinin neler olduğu açıklanmıştır. Tarihi yapıda restorasyon yöntemlerinden biri olan çağdaş ek kavramı ayrıntılı şekilde ele alınarak yapılardaki gerekliliği üzerinde durulmuştur. Çağdaş ek yöntemiyle uygulanacak olan restorasyon çalışmalarında dikkat edilmesi gereken tasarım yaklaşımları ele alınmıştır. Birden fazla olan tasarım anlayışları açıklanarak örneklerle ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde; tez konusu kapsamında ele alınacak olan St. Pierre Han'ın tarihsel gelişimi ifade edilerek mimari özellikleri üzerinde durulmuştur. Yapı çevresinde bulunan diğer tarihi yapılara da değinilmiştir. Beşinci bölümde; St. Pierre Han'da çalışmaları devam eden restorasyon projesi, rölöve projesiyle karşılaştırılarak yapıda uygulanan değişiklikler ifade edilerek yapılan değişiklikler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde; St. Pierre Han üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon uygulamaları saha üzerinde tespit edilerek görsellerle ifade edilmiştir. Uygulanan restorasyon çalışmaları değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde tarihi yapının kimliğini ön plana çıkarmak, yapılara verilen ikincil fonksiyonlara hizmet edecek yeni mekânlar yaratmak, binayı daha işlevsel kılmak, gerektiği durumlarda sökülebilir olmak, yapılarda maddi olarak tasarruf sağlamak, bina sistemleri ve teknolojisindeki değişikliklere uyum sağlamak vb. gibi nedenlerden dolayı yapıda yıkılan avlu döşemenin yerine taklit edilerek yapılan döşeme yok sayılarak çağdaş ek önerisi getirilmiştir. Plan, cephe ve 3d çalışmalarla çağdaş ek önerisi açıklanmıştır. Son bölümde yapılan çalışmalar değerlendirilerek sonuç çıkarımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of eight chapters. In the first part; The purpose, scope and method of the study were emphasized. In the second part; The concept of conservation and its theoretical development are emphasized. Conservation approaches that emerged in various centuries have been expressed. In the third part; The types of interventions within the scope of restoration in historical buildings are explained. The concept of contemporary addition, which is one of the restoration methods in historical buildings, is discussed in detail and its necessity in buildings is emphasized. Design approaches that should be taken into consideration in restoration works that will be implemented with the contemporary addition method are discussed. Multiple design concepts are explained and expressed with examples. In the fourth part; St., which will be discussed within the scope of the thesis topic. The historical development of Pierre Han is expressed and its architectural features are emphasized. Other historical buildings around the building are also mentioned. In the fifth chapter; St. The ongoing restoration project in Pierre Han was compared with the survey project and the changes implemented in the structure were expressed and the changes made were evaluated. In the sixth chapter; St. The restoration practices carried out by the Istanbul Metropolitan Municipality Cultural Heritage Directorate on Pierre Han were identified on the field and expressed with visuals. The restoration works implemented were evaluated. In the seventh chapter, highlighting the identity of the historical building, creating new spaces that will serve the secondary functions given to the buildings, making the building more functional, being demountable when necessary, providing financial savings in the buildings, adapting to changes in building systems and technology, etc. For reasons such as this, a modern addition proposal was made, ignoring the imitation of the courtyard flooring that was demolished in the building. The contemporary addition proposal is explained with plans, facades and 3D studies. In the last section, the studies carried out were evaluated and conclusions were drawn.