Transvers patella kırıklarında modifiye gergi bandı , değişken yivli başsız kompresyon vidası , değişken yivli başsız kompresyon vidası + serklaj teli fiksasyonlarının koyun patellalarında biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of modified tension band, variable threaded headless compression screw, variable threaded headless compression screw + cerlage wire fixations in transvers patella fractures in ovine patellas
  1. Tez No: 896036
  2. Yazar: KEREM ARDA MİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDİT KIVANÇ MURATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Patella kırıklarının cerrahisinde çok çeşitli fiksasyon teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada koyun patella modelinde oluşturulan transvers kırıklarda 3 farklı fiksasyon yöntemi biyomekanik olarak karşılaştırıldı. Modifiye gergi bandı , Değişken yivli başsız kompresyon vidası , Değişken yivli başsız kompresyon vidası + serklaj teli kombinasyonu yöntemleri şeklinde 3 grup hazırlandı. Her grup 8 adet patelladan oluşturuldu. Tespit sonrası basma çekme cihazıyla patellalara distraksiyon kuvveti uygulandı. Tespitin yetmezliğe ulaştığı maksimum kuvvet Newton cinsinden ölçüldü. Gruplara ait ortanca değerler 1. Grupta (Değişken yivli başsız kompresyon vidası) 378,281 , 2. Grupta ( Değişken yivli başsız kompresyon vidası + serklaj teli) 672,422 , 3. Grupta ( Modifiye Gergi bandı) 177,422 ölçüldü. Her üç gruba ait veriler birbirleri ile Mann Withney-U testi kullanılarak karşılaştırıldı.Grup 1 ve 2 arası anlamlı fark görülmedi.(p= p:0,054). Grup 1 ve 3 arasında anlamlı fark saptandı. (p=0,009). Grup 2 ve 3 arasında anlamlı fark saptandı.(p=0,000) Sonuç olarak distarksiyon kuvvetlerine en dayanıklı grup Değişken yivli başsız kompresyon vidası + serklaj teli olarak görüldü
Özet (Çeviri)
A wide variety of fixation techniques are used in the surgery of patella fractures. In this study, 3 different fixation methods were compared biomechanically in transverse fractures created in a sheep patella model. Three groups were prepared: modified tension band, variable threaded headless compression screw, variable threaded headless compression screw + cerclage wire combination methods. Each group was composed of 8 patellas. After fixation, distraction force was applied to the patellas with a compression- distraction device. The maximum force at which the fixation failed was measured in Newtons. The median values of the groups were measured as 378.281 in the 1st Group (variable threaded headless compression screw), 672.422 in the 2nd Group (variable threaded headless compression screw + cerclage wire), and 177.422 in the 3rd Group (Modified Tension band). Data from all three groups were compared with each other using the Mann Withney-U test. No significant difference was observed between Groups 1 and 2 (p = p: 0.054). A significant difference was detected between groups 1 and 3. (p=0.009). A significant difference was detected between Groups 2 and 3. (p=0.000) As a result, the most resistant group to distraction forces was found to be Variable threaded headless compression screw + cerclage wire.