Tek seviye trasnforamınal lomber ınterbody füzyon cerrahisi geçirmiş hastalarda ıntervertebral vakum fenomeninin klinik ve radyolojik sonuçlar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of intervertebral vacuum phenomenon on clinical and radiological outcomes in patients undergoing single-level transforaminal lumbar interbody fusion surgery
- Tez No: 896037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ŞEN, PROF. DR. MEHMET AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Intervertebral vakum fenomeni (IVF) intervertebral disklerde veya intervertebral eklem aralığında bulunan anormal gaz topluluğu olarak açıklanabilir. Preoperatif intervertebral vakum fenomeni varlığı ile tek seviyeli TLIF cerrahisi sonrası sonuçlar arasındaki ilişki iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı; intervertebral dejenerasyonun şiddeti hakkında fikir veren intervertebral vakum fenomeni varlığının, tek seviye transforaminal lumbal interbody fusion (TLIF) cerrahisi geçiren hastalardaki postoperatif klinik ve radyolojik sonuçlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla cinsiyet ayrımı yapılmaksızın tek seviye TLIF cerrahisi geçirmiş ve en az 2 yıllık takibini tamamlamış 45-65 yaş arası hastalar hastane veri tabanından alındı. Bu hastalardan IVF görülen 20 kişi IVF grubu olarak, aynı özellikleri sağlayan fakat IVF görülmeyen 20 hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Veri tabanından alınan skolyoz anterior- posterior ve lateral x-ray görüntüler üzerinden spinal lumbopelvik parametreler ölçüldü. Aynı zamanda hastalara uygulanan Oswestry Disability Index (ODI) ve Numeric Rating Scale (NRS) anketleri ile klinik sonuçlar değerlendirildi. Yapılan ölçümler ve istatistiksel analizler sonucunda radyolojik parametreler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmez iken klinik parametreler açısından IVF görülen dejeneratif disk hastalarının, görülmeyenlere oranla cerrahi sonuçların daha az başarılı olduğu görüldü. Çalışmamız kısıtlı örneklemi sebebiyle tek başına bu kanıya varmak için yeterli olmasa da daha geniş örneklemde çalışmaların yapılması adına bir vesile olacak nitelikte bir çalışmadır .
Özet (Çeviri)
The intervertebral vacuum phenomenon (IVP) can be described as an abnormal gas collection in the intervertebral discs or intervertebral joint space. The relationship between the presence of preoperative IVP and outcomes after single-level TLIF (Transforaminal Lumbar Interbody Fusion) surgery is not well known. This study aims to investigate the effect of IVP, which provides insight into the severity of intervertebral degeneration, on postoperative clinical and radiological outcomes in patients undergoing single-level TLIF surgery. For this purpose, patients aged 45-65 who had undergone single-level TLIF surgery without gender distinction and completed at least a 2-year follow-up were selected from the hospital database. Of these patients, 20 individuals with IVP were selected as the IVP group, and 20 patients with similar characteristics but without IVP were chosen as the control group. Spinal lumbopelvic parameters were measured from scoliosis anterior-posterior and lateral x-ray images obtained from the database. Additionally, clinical outcomes were assessed using the Oswestry Disability Index (ODI) and Numeric Rating Scale (NRS) surveys administered to the patients. The measurements and statistical analyses showed no significant difference in radiological parameters between the groups. However, clinical parameters indicated that degenerative disc disease patients with IVP had less successful surgical outcomes compared to those without IVP. Although our study alone is not sufficient to draw this conclusion due to its limited sample size, it serves as a preliminary study that may lead to further research with larger samples.