Futbolcularda sporcu tatmini ve zihinsel dayanıklılığın tükenmişlik üzerine etkisi
The effect of athlete satisfaction and mental toughness on burnout in football players
- Tez No: 896035
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sporcu tatmini ve zihinsel dayanıklılığın sporcu tükenmişliği üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilen araştırmaya, profesyonel futbol takımlarının akademilerinde oynayan 191 futbolcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sporcu Tatmin Ölçeği, Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ve Sporcu Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra ikili grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklem t testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Pearson korelasyon testi ve sporcu tatmini ile zihinsel dayanıklılığın sporcu tükenmişliği üzerindeki yordayıcılığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda antrenman saatlerinden memnuniyet ve antrenman ekipmanlarından memnuniyet değişkenleri ile sporcu tatmini alt boyutları olan antrenör tatmini, bireysel tatmin, takım tatmini ve sporcu tükenmişliği alt boyutu olan duyarsızlaşma arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yine beslenme memnuniyeti ile sporcu tatmini alt boyutlarından olan antrenör tatmini, bireysel tatmin, takım tatmini, zihinsel dayanıklılık alt boyutları olan devamlılık, kontrol ve sporcu tükenmişliği alt boyutu olan azalan başarı hissi arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Sporcu tatmini ve zihinsel dayanıklılık ile sporcu tükenmişliği arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sporcu tatminin, sporcu tükenmişliğinin azalan başarı hissi ve duyarsızlaşma alt boyutları üzerinde önemli ve anlamlı bir yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında zihinsel dayanıklılığın güven ve kontrol alt boyutlarının sporcu tükenmişliğinin azalan başarı hissi üzerinde önemli ve anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak sporcu tatmini ve zihinsel dayanıklılığın sporcu tükenmişliği üzerinde etkili olduğu, subjektif antrenman memnuniyeti ile ilgili değişkenlerin de sporcular için önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This A total of 191 football players playing in the academies of professional football teams participated in this study, which was conducted to examine the effects of athlete satisfaction and mental toughness on athlete burnout. Personal Information Form, Athlete Satisfaction Scale, Mental Toughness Scale and Athlete Burnout Scale were used as data collection tools. Pearson correlation test was used to reveal the relationship between the variables; and multiple linear regression analysis was used to determine the prediction of athlete satisfaction and mental toughness on athlete burnout. According to the results of the analyses, a statistically significant difference was found between the variables of satisfaction with training hours and satisfaction with training equipment and Athlete Satisfaction sub-dimensions of coach satisfaction, individual satisfaction, team satisfaction and Athlete Burnout sub-dimension of devaluation. In addition, a significant difference was found between nutritional satisfaction and Athlete Satisfaction sub-dimensions of coach satisfaction, individual satisfaction, team satisfaction, Mental Toughness sub-dimensions of constancy, control and Athlete Burnout sub-dimension of reduced sense of accomplishment. Moderately significant negative correlations were found between athlete satisfaction, mental toughness and athlete burnout. Athlete satisfaction was found to be an important and significant predictor of Athlete Burnout sub-dimensions of reduced sense of accomplishment and devaluation. In addition, Mental Toughness sub-dimensions of confidence and control were found to be important and significant predictors of Athlete Burnout sub-dimension of reduced sense of accomplishment. As a result, it was concluded that athlete satisfaction and mental toughness were effective on athlete burnout, and variables related to subjective training satisfaction were also crucial for athletes.