Meme kanserlerinde SPAG5 immünohistokimyasal ekspresyonu ile Wnt/β-catenin gen ekspresyonu ilişkisinin prognoz ve metastaz üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 896044
  2. Yazar: NUR GİZEM BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen; akciğer tümöründen sonra kadınlarda kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alan tümördür. Meme kanserlerinde moleküler alt tiplere bağlı olarak agresif seyir, invazyon ve metastazlar görülebilir. Tanı almış meme kanserlerinin takibinde yaklaşık %20- 25'inde uzak metastaz gelişmektedir. Meme kanseri metastazının mekanizması net çözülememekle birlikte altta yatan bir takım yolaklar olduğu düşünülmektedir. Günümüzde bu yolaklar üzerinden etkili olan tedavi yöntemlerinin metastatik olguların bir kısmında sağkalımı arttırdığı bilinmektedir. Ancak hala çözülmesi beklenen, tedavide yardımcı olabilecek yolaklar söz konusudur. Spermle ilişkili antijen-5 (SPAG 5), mitotik mikrotübül ilişkili bir proteindir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, SPAG5'in birçok tümör hücresinde ekprese edildiği ve tümörün invazyonunda, çoğalmasında rol aldığı belirlenmiştir. Meme kanserinde, tümör hücrelerinde de SPAG5 ekspresyonu tespit edilmiş ve kötü prognozla ilişkili olduğu saptanmıştır. Özellikle adjuvan endokrin tedavi verilen hastalarda tedavi sürecinde Tamoksifen'e direnç kazanarak, nüks ve metastaz potansiyelinde SPAG5'in rolü olduğu düşünülmektedir. SPAG5'in bu etki mekanizmasının Wnt-β catenin ekspresyonu ile korele olduğu, Wnt-β catenin'in inhibe edildiği durumlarda SPAG5 ekspresyonunun azalması ile tümör hücrelerinde proliferasyon etkisinin de azaldığı saptanmıştır. Ayrıca son yapılan çalışmalarda SPAG-5 ekspresyonun artışının hepatoselüler karsinom, ürotelyal karsinom ve endoservikal karsinomlarda kötü prognozla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İlerleyen zamanlarda SPAG5 ekspresyonunun meme kanseri metastazı ile ilişkisi net saptanabilirse; SPAG5, meme kanseri ve metastazında terapötik bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bu çalışmada amacımız; SPAG5 ve β-catenin ekspresyonlarının, meme kanseri tedavisinde olası terapötik hedef potansiyelini ve hastalığın prognozu ile ilişkisinin belirlenmesindeki önemini ortaya koymaktır. Buna göre çalışmamızda en az 5 yıllık takiplerinde 49 tane uzak metastaz yapmış tümöre ait primer ve metastatik doku ile 48 tane uzak metastaz yapmamış tümörde immünohistokimyasal olarak SPAG5 ekspresyonu, Real Time PCR 6 yöntemiyle β-catenin ekspresyonu değerlendirilmiştir. Sonuçlar; hastaların klinik, histopatolojik, moleküler alt tipleri ve lenf nodu metastazı bulguları ile karşılaştırılmıştır. Olgular, uzak metastaz saptanan ve saptanmayan gruplar olarak sınıflandırıldğında; gruplar arasında yaş, tümör boyutu, moleküler alt tip, lenf nodu metastazı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Tümör boyutu ve metastatik lenf nodu sayısı arttıkça; yaş ortalaması azaldıkça uzak metastaz görülme sıklığı artmıştır. HER2+ ve Luminal B moleküler alt tipe sahip tümörlerin daha fazla uzak metastaz yaptığı dikkati çekmiştir. İmmünohistokimyasal olarak SPAG5 ekspresyonu ile metastaz arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır; uzak metastaz yapan olguların primer tümör dokularında, uzak metastaz yapmayan gruba göre daha fazla ekspresyon saptanmıştır. Metastatik hastaların, primer ve metastatik dokularındaki SPAG5 ekspresyonu arasında ise anlamlı ilişki saptanmamıştır. β-catenin ekspresyonu kontrol dokulara göre tümörlü dokuların hepsinde artmıştır. Metastatik hastalarda; metastatik dokularda, primer tümörlere göre anlamlı şekilde daha fazla ekspresyon saptanmıştır. Ancak uzak metastaz yapmayan tümörlerde, uzak metastaz yapan tümörlere göre daha fazla ekspresyon saptanmıştır. Sonuç olarak; çalışmamız meme kanserlerinde SPAG5 ekspresyonunun kötü prognozla ilişkili olduğunu destekler niteliktedir. β-catenin ekspresyonunun, karsinogenez ile korele bir şekilde arttığı saptanmıştır. Ancak uzak metastaz yapan ve yapmayan gruplar arasında β-catenin ekspresyonu ilişkisi açısından anlamlı ancak literatürden farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women and ranks second in cancer-related deaths in women after lung cancer. Depending on the molecular subtypes, breast cancers can exhibit aggressive progression, invasion, and metastasis. Approximately 20-25% of diagnosed breast cancers develop distant metastases during follow-up. Although the mechanism of breast cancer metastasis remains unclear, it is believed that there are underlying pathways involved. Currently, it is known that treatment methods targeting these pathways can increase survival in some metastatic cases. However, there are still pathways awaiting resolution that could assist in treatment. Sperm-associated antigen-5 (SPAG 5) is a protein associated with mitotic microtubules. Recent studies have shown that SPAG5 is expressed in many tumor cells and plays a role in tumor invasion and proliferation. In breast cancer, SPAG5 expression has been detected in tumor cells and is associated with poor prognosis. Especially in patients receiving adjuvant endocrine therapy, resistance to Tamoxifen and the potential for recurrence and metastasis are thought to be related to SPAG5. It has been found that the mechanism of action of SPAG5 correlates with Wnt-β catenin expression, and when Wnt-β catenin is inhibited, the decrease in SPAG5 expression leads to a decrease in proliferation in tumor cells. Additionally, recent studies have found that increased SPAG5 expression is associated with poor prognosis in hepatocellular carcinoma, urothelial carcinoma, and endocervical carcinoma. If the relationship between SPAG5 expression and breast cancer metastasis can be clearly determined in the future, SPAG5 could be used as a therapeutic method for breast cancer and metastasis. The aim of this study is to determine the potential therapeutic target of SPAG5 and β-catenin expression in breast cancer treatment and their association with prognosis of the disease. Accordingly, in our study, SPAG5 expression immunohistochemically in 49 distant metastatic tumors with at least 5 years of follow-up and 48 tumors that did not metastasize, and β-catenin expression was evaluated by Real Time PCR. The results were compared with 8 the clinical, histopathological, molecular subtypes, and lymph node metastasis findings of the patients. When the cases were classified as groups with and without distant metastasis; a significant relationship was found between age, tumor size, molecular subtype, and lymph node metastasis between the groups. As tumor size and the number of metastatic lymph nodes increased, the frequency of distant metastasis increased, while the average age decreased. It was noteworthy that tumors with HER2+ and Luminal B molecular subtypes had more distant metastases. A significant relationship was also found between SPAG5 expression immunohistochemically and metastasis; higher expression was detected in the primary tumor tissues of patients with distant metastasis compared to those without metastasis. However, no significant relationship was found between SPAG5 expression in the primary and metastatic tissues of metastatic patients. β-catenin expression increased in tumor tissues compared to control tissues. In metastatic patients, significantly higher expression was observed in metastatic tissues compared to primary tumors. However, in tumors that did not metastasize, higher expression was observed compared to tumors that metastasized. In conclusion, our study supports the association of SPAG5 expression with poor prognosis in breast cancers. β-catenin expression has been found to increase correlatively with carcinogenesis. However, the relationship between β- catenin expression among groups with and without distant metastasis was significant but yielded different results from the literature.