Yeşil aklama, örgütsel bağlılık ve otantik kurumsal sosyal sorumluluk algısı
Greenwashing, organizational commitment, and the perception of authentic corporate social responsibility
- Tez No: 896054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeşil aklama, örgütlerin çevreye ve topluma yönelik faaliyetlerinde yalan ve çarpıtmalarda bulunması olarak tanımlanabilir. Çalışmada, yeşil aklama ile çalışanların örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki firmanın kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) motivasyonu ve uyumunun aracılık etkileri üzerinden incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'nin önemli iki sanayi bölgesindeki 219 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler anket yöntemiyle toplanmış ve hipotezler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçları, yeşil aklamanın çalışanın örgüte bağlılığını zayıflattığını gösterirken, bu ilişkide KSS motivasyonu ve KSS uyumunun aracılık etkileri de anlamlıdır. Başka bir deyişle, yeşil aklama çalışanların firmanın KSS faaliyetlerine dönük sahicilik algısını zayıflatmakta ve bu durum örgütsel bir kuşkuculuk ve hayal kırıklığı yaratarak bağlılığın düşmesine neden olmaktadır. Yeşil aklamanın çalışanlar üzerindeki iki önemli etki mekanizmasını özgün bir araştırma modeliyle inceleyen bu çalışma, kuramsal ve pratik katkılar sağlamaktadır. Yeşil aklama, farklı biçim ve özellikleriyle örgütlere zarar verirken, bu zararın en önemli unsurlarından birini çalışanın firmaya duyduğu güven ve aidiyetin zedelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, örgütlerin KSS faaliyetlerinin bir çıktısı olarak çalışan bağlılığını daha çok önemsemeleri gerektiğini ve KSS iletişiminin doğru kurgulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Greenwashing can be defined as organizations making lies and distortions in their activities towards the environment and society. In this study, the relationship between greenwashing and employees' organizational commitment was examined through the mediating effects of corporate social responsibility (CSR) motivation and CSR fit. The research was conducted with the participation of 219 employees in two important industrial regions of Turkey. Data were collected via survey method, and hypotheses were tested using structural equation modeling. The analysis results show that greenwashing weakens employees' commitment to the organization. The mediating effects of CSR motivation and CSR fit are also significant. In other words, greenwashing weakens employees' perception of authenticity about company's CSR activities, and this creates organizational skepticism and disappointment, causing a decrease in commitment. This study, which examines two important impact mechanisms of greenwashing on employees with an original research model, provides both theoretical and practical contributions. While greenwashing harms organizations with its different forms and characteristics, one of the most important elements of this process is the damage to the employee's trust and identification with the company. The findings emphasize the importance of employee engagement as an outcome of organizations' CSR activities and the necessity of honest CSR communication.