Femur kırıklarında, lateral dekübit pozisyonda uygulanan rejyonelanestezide spinal kolon fleksiyonun blok kalitesi üzerine etkisi
The Effect of Spinal Column Flexion on the Block Quality in FemoralFractures, Regional Anesthesia Applied in The Lateral Decubitus Position
  1. Tez No: 896088
  2. Yazar: ABDULAZİZ AYSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Femur Kırıklarında, Lateral Dekübit Pozisyonda Uygulanan Rejyonel Anestezide Spinal Kolon Fleksiyonun Blok Kalitesi Üzerine Etkisi Amaç: Çalışmamızın amacı femur kırığı olan hastalar spinal kolonun fleksiyonun hemodinamik parametrelerin üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda diğer amacımız ise spinal kolon fleksiyonun blok kalitesi ve unilateralite üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Femur kırığı geçiren ve açık operasyon planlanan 18-85 yaş aralığında hastaları dahil ettik. Tüm hastalara preoperatif pozisyon ağrısını azaltmak için perikapsüler sinir bloğu (PENG) yapıldı. Hastaların hepsine lateral dekübit pozisyonunda %0.5 7.5mg heavy buvasin L3-4 seviyesinde subaraknoid aralığa lokal anestezik ajan yapıldı. Hastalar spinal anestezi sonrası bekleme pozisyonuna göre iki gruba ayrıldı. Grup N spinal anestezi sonrası spinal kolonu anatomik pozisyonda tutulan hastalar, Grup F ise spinal kolonu fleksiyon pozisyonda 10 dk tutulanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar hipoestezi sağlanan hastalar cerrahi işlem başlandı. Hastaların sistolik arter basıncı (SAB), ortalama arter basıncı (OAB), diyastolik arter basıncı (DAB), kalp hızı, oksijen satürasyonu (SpO2), duyu ve motor seviyeler kayıt edildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. Gruplar arasında hipotansiyon sıklığı Grup N de fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Grup N de kusma oranı istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Spinal Column Flexion on the Block Quality in Femoral Fractures, Regional Anesthesia Applied in The Lateral Decubitus Position Objectıve: The aim of our study is to investigate the effects of spinal column flexion on hemodynamic parameters in patients with femoral fracture. The other aim of our study is to investigate the effects of spinal column flexion on block quality and unilaterality. Materıals and Methods: We included patients between the ages of 18-85 who had a femur fracture and were scheduled for open December surgery. Pericapsular nerve block (PENG) was performed to reduce preoperative position pain in all patients. Local anesthetic agent was applied to all patients in the lateral decubitus position at the level of 0.5% 7.5mg heavy buvasin L3-4 to the subarachnoid December. The patients were divided into two groups according to the waiting position after spinal anesthesia. Group N was divided into two groups as patients whose spinal column was held in an anatomical position after spinal anesthesia, and Group F was divided into those whose spinal column was held in a flexion position for 10 minutes. Patients provided with hypoesthesia, the surgical procedure was started. Systolic arterial pressure (SAB), mean arterial pressure (OAB), diastolic arterial pressure (DAB), heart rate, oxygen saturation (SpO2), sensory and motor levels of the patients were recorded. Results: There is no significant difference between the demographic data between the groups. Dec.Dec. Although the frequency of hypotension among the groups was higher in Group N, it was not found statistically significant (p>0 Dec, 05). The vomiting rate in group N was statistically significant (p0.05).