How fertility-related trajectories of Syrian refugee women in Turkey vary over time? testing the socialization, adaptation, disruption and selection hypotheses
Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınların doğurganlıkla ilgili seyirleri zaman içinde nasıl değişiyor? sosyalleşme, uyum, kesinti ve seçilim hipotezlerinin test edilmesi
  1. Tez No: 896111
  2. Yazar: SEDA YUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
2011 yılında Suriye İç Savaşı'nın başlaması, yaygın şiddet ve yerinden edilmelere yol açarak milyonlarca Suriyeliyi komşu ülkelere sığınmaya zorlamıştır. Bu ülkeler arasında, coğrafi yakınlığı ve nispi istikrarı nedeniyle Türkiye önemli bir varış noktası haline gelmiş ve önemli sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmıştır. Türk nüfusu günümüzde önemli sayıda Suriyeli mülteciyle birlikte yaşamakta olup, onların doğurganlık örüntüleri ülkenin demografik görünümünü doğrudan etkilediğinden, bu konuda gerekli önlemleri öngörmek ve uygulamak son derece önemlidir. Bu tez, çatışma kaynaklı göçün kadınların üreme davranışlarını nasıl etkilediğini, özellikle göç sonrası döneme vurgu yaparak kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlamaktadır. Daha spesifik olarak, Suriyeli mülteci kadınların doğurganlıkla ilgili seyirlerine odaklanmakta ve Türkiye'deki göç sonrası dönemde değişimi incelemektedir. Dolayısıyla bu tez, çatışma, göç ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi araştırmayı, göç öncesi ve göç sonrası dönemlerdeki doğurganlık kalıplarını ve üreme davranışlarını karşılaştırmayı ve göçmen doğurganlığına dair dört ana hipotezi (sosyalleşme, uyum, kesinti ve seçilim) test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, temel olarak 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Suriye Göçmen Örnekleminden (2018 TNSA-S) elde edilen verileri kullanmaktadır. Suriyeli mülteci kadınların üreme olayları üzerindeki çeşitli faktörlerin etkisini değerlendirmek için betimsel ve çok değişkenli regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, göç sonrasında Suriyeli kadınların bazı üreme davranışlarını Türk kadınlarla uyumlu hale getirdiğini gösterirken, göç öncesi ortamdan da bazı belirgin uygulamaların korunduğunu, bu durumun sosyalleşme ve uyum hipotezlerinin her ikisinin de varlığını gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Suriyeli mültecilerin çocuk sahibi olmayı geciktirme ve sonrasında telafi etkisi örüntüsünü izlemeleri kesinti hipotezinin varlığını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Millions of Syrians were compelled to seek safety in neighboring countries as the Syrian Civil War broke out in 2011, resulting in extensive violence and displacement. Among these countries, Turkey emerged as a primary destination due to its geographical proximity and relative stability, becoming home to a substantial number of Syrian refugees. As the Turkish population is now coexisting with a significant number of Syrian refugees, it is crucial to anticipate and implement necessary precautions, as their fertility patterns directly influence the country's demographic landscape. This thesis provides a comprehensive understanding of how conflict-induced migration affects women's reproductive behaviors with an emphasis on the post-migration period. Specifically, it focuses on the fertility-related trajectories of Syrian refugee women and examines the change in the post-migration period in Turkey. Thus, the thesis aims to investigate the relationship between conflict, migration and fertility; to compare fertility patterns and reproductive behaviors in pre- and post-migration periods; and to test the four major theories of immigrant fertility: socialization, adaptation, disruption and selection. The study primarily uses data from the 2018 Turkey Demographic and Health Survey Syrian Migrant Sample (2018 TDHS-S). Descriptive analyses and multivariate regression analyses are employed to assess the various risk factors on the reproductive events of Syrian women. Ana bulgular, göç sonrası Suriyeli kadınlar arasında üreme ve doğurganlık davranışlarında önemli değişiklikler olduğunu ortaya koymakta ve göç ile çatışmanın olası etkilerine işaret etmektedir. The results indicate that while Syrian women preserve distinct practices from the pre-migration environment, they also adjust some of their reproductive behaviors to align with Turkish women indicating the presence of both socialization and adaptation hypotheses. The disruption hypothesis is also evident as Syrian refugees exhibit a pattern of delayed childbearing followed by compensatory effects.